۱۷۷ ســال پیش در چنین روزی، پتنت ساموئل مورس برای اختراع دستگاه تلگراف ثبت شد تا برای اولین بار در تاریخ، ارتباطات از راه دور به‌صورت هم‌زمان ممکن شود.

۱۷۷ ســال پیش در چنین روزی (۲۰ ژوئن ۱۸۴۰)، نقاش و مخترع آمریکایی ساموئل فاینلی بریس مورس، اختراع خود را به نام تلگراف با شماره US1647 A ثبت کرد. ساموئل مورس در دوران خود یک نقاش خبره و موفق بود؛ ولی دست سرنوشت تقدیر دیگری برای وی به‌منظور باقی ماندن در تاریخ در نظر داشت. زمانی که مورس با پدیده‌ی برق و جریان الکتریکی آشنا شد، از آن پس تمام تلاش خود را معطوف آزمایش و تحقیق در خصوص آن کرد. وی اولین نمونه از دستگاه تلگراف را در ســال ۱۸۳۲ ساخت؛ ولی تکمیل این اختراع و همچنین نهایی کردن کد‌های ارتباطی وی که بعدها به کد مورس معروف شد، تا ســال ۱۸۳۹ به طول انجامید.

Samuel Morse ۳۰ خرداد: ثبت اختراع دستگاه تلگراف

 در طریقه کد مورس برای انتقال پیام از طریق نشانه‌های بلند و کوتاه اســتاندارد به نام خط و نقطه اســتفاده می‌شود و در ســال ۱۸۹۰ کد مورس شناخته‌ترین طریقه ارتباطی در صنعت مخابرات به‌حساب می‌آمد؛ ولی در دنیای کنونی، به دلیل پیشرفـــــت‌های صورت‌پذیرفـــــته در زیرساخت‌های ارتباطی، اســتفاده از کد‌ مورس تنها در موارد اضطراری یا موارد تخصصی ناوبری اســتفاده می‌شود. شاید معروف‌ترین کد مورس در حال حاضر کد · · · – – – · · · باشد که همان S.O.S معروف اســت. مورس اختراع خود را در ســال ۱۸۴۰ به ثبت رساند و با دریافت بودجه ۳۰۰۰۰ دلاری از کنگره آمریکا در ســال ۱۸۴۴، اولین خطوط ارتباطی تلگراف را در آمریکا راه‌اندازی کرد و بعد از آن، این اختراع به دلیل نیاز بشر به برقراری ارتباطات سریع، در سراسر جهان گسترش یافت.

بعضی از متفکرین تاریخ سیاسی و اقتصادی جهان، اختراع مورس را یکی از حیاتی‌ترین اتفاقات قرن ۱۹ میلادی به‌حساب می‌آورند که بسیاری از ناممکن‌ها را در جهان آن روز ممکن ساخت.

دیگر رویدادهای حیاتی ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن)

۱۹۲۶ – اختراع تلفن‌های بی‌سیم داخل خودرو در آلمان

۱۹۷۹ – اســتفاده از پنل‌های خورشیدی در سقف کاخ سفید به دستور جیمی کارتر

۲۰۰۳ – تأسیس بنیاد WikiMedia برای مدیریت پروژه‌های ویکی مانند ویکی‌پدیا


این مطلب در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته ۳۰ خرداد: ثبت اختراع دستگاه تلگراف اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.