325236 659 پشت پرده چه خبر اســت؟

فرارو- تغییر نظر علیرضا زاکانی در کمتر از ۲۴ ساعت، اولین اتفاق از این دست میان اصولگرایان نیست. موارد مشابه آن در ایام انتخابات از سوی احمد توکلی و محمدرضا باهنر دیده شده بود. که این نشان دهنده آن اســت که شرایط در درون این جریان به هیچ عنوان عادی نیست اما چه چیزی باعث این تغییر مواضع می‌شود؟

به نقل فرارو، مدت ها اســت که اظهار نظرهای فعالان و چهره های اصولگرا به شکل خاصی عجیب شده اســت. مثلا در ایام انتخابات محمدرضا باهنر در یکی از سخنرانی های خود از دولت حمایت کرد و گفت: زمانی که دولت جناب جناب روحانی روی کار آمد کشور تورم ۴۴ نسبتی را تجربه می‌کرد اما با برنامه ریزی‌های صورت گرفـــــته تورم حداقل ۳۰ نسبت کاهش پیدا کرد و اگر از من سؤال شود که حاضری به قبل از برجام برگردیم می‌گویم مخالفم به نظر من نظام هم چنین عقیده‌ای ندارد که به قبل از برجام برگردیم.

اما دقیقا چندروز بعد ناگهان دیدگاه های باهنر تغییر کرد و درباره انتخابات و دولت گفت: دولت آدم های خوبی دارد اما خسته اســت و حال دویدن دنبال کار را ندارند. انشاالله با تصمیمی که مردم در جمعه این هفته می گیرند تغییرات جدی را شاهد باشیم. چرا که بحران‌های بسیاری از جمله بحران اشتغال، اقتصادی، محیط زیست، شدت مصرف انرژی درحال سرازیر شدن به سمت ماســت.

این اتفاق برای احمد توکلی هم رخ داده بود. به همین دلیل هم نامه نگاری عباس عبدی با وی صورت گرفـــــت. زیرا توکلی در ایام انتخابات ناگهان در یک سکوت عجیبی فرو رفـــــت و بعد از آن مواضع تندی نسبت به دولت و روحانی اتخاذ کرد. این اتفاقات موجب شد که این گمانه زنی مطرح شود که بازی در درون جریان اصولگرایی تا حدود زیادی با گذشته تغییر کرده اســت. اما ابهامات درباره این نوع تغییر بسیار زیاد بود.

 با این حال ماجرا آنجایی شفاف تر شد که موضوع طرح آتش بس از سوی علیرضا زاکانی مطرح شد. البته پیش از این زاکانی نسبت به توهین به رئیس جمهور در روز قدس هم واکنش نشان داده بود و آن را محکوم و بسیاری را غافلگیر کرده بود اما ماجرای آتش بس بسیار متفاوت بود. او به فاصله یک روز با وجود اینکه احمد توکلی هم آن را تائید کرده بود و قصد داشت با آب طلا آن را بنویسید، پس گرفـــــت و گفت زمان آتش به اختیار اســت و قرارداد توتال را دلیل آن معرفی کرد.

این درحالی بود که با توجه به سابقه و نفوذ امنیتی زاکانی و همچنین اخبار یک ماه گذشته، کاملا مشخص بود که این قرارداد در حال انجام اســت و دیر یا زود اتفاق می افتد. بنابراین نمی توان آن را دلیل تغییر نظر وی دانست. بنابراین مجددا همان فرضیه گذشته مطرخ می شود که در داخل جریان اصولگرایی شرایط کاملا به هم ریخته اســت اما می توان این به هم ریختگی را ناشی از جنگ میان بلوک های قدرت این جریان دانست.

این جنگ میان لیدرهایی در حال جریان اســت که بنا بر گفته یکی از فعالان اصولگرا که تمایلی به ذکر نام خود نداشت، عرصه را بر تمامی کسانی که نگاه متفاوت دارند تنگ کرده اند. بطوری که برخی خود را از عرصه سیاسی خارج کرده اند و دیگر تمایلی به حضور ندارند یا حداقل خود را از این جریان سیاسی بیرون کشیده اند.

پیش از این در افکار عمومی اینگونه مطرح می شد که جنگ در داخل اصولگرایان میان تندروهای نواصولگرا و سنتی ها اســت. جنگی که موجب شد افرادی مانند لاریجانی و مطهری دیگر در این جریان جایی نداشته باشند. اما اتفاقات اخیر نشان می دهد که ماجرا فراتر از آن اســت و آنچه موجب خروج این افراد از این جریان بود بسیار بزرگتر از نواصولگرایان اســت.

دیدگاه فعالان اصولگرا درباره جنگ قدرت

امیر محبیان

در همین خصوص امیر محبیان تئوریسین جریان اصولگرایی در گفت‌وگو با فرارو عنوان کرد: جنگ قدرت بر اساس مفهومی که به ذهن ها متبادر می شود؛ درون جریان اصولگرایی وجود ندارد ولی اختلاف دیدگاه وجود دارد و این اختلاف هم نشانه خوبی اســت نه بد. اما آنچه که نگران کننده اســت موضع گیری هایی اســت که از ثبات مبتنی بر هویت و نظریه قدرتمند برخوردار نیست. افرادی نظراتی را بدون ارزیابی دقیق و همه جانبه مطرح می کنند وچون از عمق تئوریک برخوردار نیست در برابر اولین انتقادها عقب نشینی می کنند. 

وی تاکید کرد:  این ها ربطی به جنگ قدرت و امثالهم ندارد. اساسا بر پایه دیدگاه اصولگرایی جنگ قدرت در چارچوب ارزش های دینی معنا ندارد چون قدرت از خداســت و بر حسب ایمان و عمل صالح عزت و قدرت  از سوی پرودگاراعطا می شود. 

این اســتاد دانشگاه افزود: در عین حال اختلافات درون اصولگرایان فارغ از اختلاف برداشت و تحلیل که اشکالی ندارد حتی در صورت رسیدن به نتایج خوب هم هست؛ بعضا محصول رسوخ بعضی از افکار قدرت گرایانه اســت که ریشه در تفکرات غیر دینی و دنیاگرایانه دارد. تفکراتی که اگر کنترل نشود هویت اصولگرایی را مخدوش خواهد کرد.

 حسن بیادی

همچنین حسن بیادی فعال میانه رو اصولگرا در این باره به فرارو گفت: اینکه جنگ قدرتی در جریان اصولگرایی وجود دارد کاملا درست اســت. زیرا به دلیل نبود یک ریش سفید عاقل و منصف همچون مرحوم آیت الله مهدوى کنى و مرحوم عسکراولادى درمیان دوستان اصولگرا، افرادى در پشت پرده از باندهای بسیار با نفوذ و قدرتمند رسوخ کرده و حضور دارند که اختیارات بسیاری در نهادهای حیاتی کشور  و یا در بخش‌هایى مسئولیت‌هاى سنگینى بعهده دارند. نوعاً این افراد در حال برنامه ریزی در راســتای منافع و بقاى خودشان در سیستم اجرایى کشور هستند.

وی ادامه داد: نمونه آن را می توان در مسئله قوانین دید. مگر در کشور قانون احزاب نداریم؟ پس چرا احزاب در ایـــران مستقر و اثرگذار نیستند و توان اجرایی ندارند؟ مگر قانون انتخابات نداریم؟ مگر همه تاکید ندارند که این قوانین متناسب شرائط فعلى نیستند؟ پس چرا اصلاح نمی شود؟ این مسائل  درباره کلیت قانون اساسی هم صدق می کند ولی بازنگری نمی شود سوال این اســت که چه کسى و یا کسانى مانع این اصلاحات هستند.

وى در ادامه در مورد معضلات موجود تصریح کرد:  این جریان پشت پرده و باندهاى متصل به قدرت و ثروت صرفا در جریان اصولگرایی در حال جنگ نیست بلکه این معضل در دیگر جریان‌هاى سیاسى از جمله اصلاح طلبان هم وجود دارد و در بخش های مختلفی با توجه به قدرت و نفوذشان موفق شده شرایط را باب میل خود نگه دارند. حالا هم در جریان به‌ظاهر اصولگرایی به دلیل اینکه به شدت تمامیت خواه هستند در قالب برخی گروه ها و تشکل های سیاسی در صحنه هاى انتخابات ورود پیدا می‌کنند و چون نوعاً در افراد کم جنبه و خالى از ظرفیت داشتن قدرت القاء دانائى می‌کند لذا این باندها سعی در حذف دیگران و در دست گرفـــــتن کامل قدرت دارند.

 

حسین کنعانی مقدم

البته در این میان حسین کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز ایـــران در گفت‌و‌گو با فرارو نظر کاملا متفاوتی دارد و ضمن رد هرگونه جنگ و جدال در جریان اصولگرایی گفت:  به دلیل آنکه در جریان اصولگرایی یک فرماندهی واحدی وجود ندارد و از احزاب و تشکل های مختلف تشکیل شده اســت معمولا برخی نگاه ها و مواضع حزبی خود را مطرح می کنند و به اسم جریان تمام می‌شود.

وی گفت: اصلا قدرتی در جریان اصولگرایی وجود ندارد که قرار باشد برای آن جنگی رخ دهد. مگر در کشور قدرت دست اصولگرایان اســت که بخواهند بر سر آن بجنگند؟

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته “پشت پرده” چه خبر اســت؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.