حواشی پیش‌آمده در مورد قیمت پژو ۲۰۰۸ و تصمیم اخیر شورای رقابت مبنی بر صدور مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی، واکنش مجلس را به دنبال داشته اســت.

هفته‌های گذشته بازار خودروی کشور، روزهای پر سروصدایی تجربه کرده اســت. از عدم اعلام قیمت نهایی پژو ۲۰۰۸ به‌عنوان یکی از خودروهای پسابرجامی که بازار داخلی مشتاقانه منتظر ورود این خودرو بود، گرفـــــته تا بحث افزایش قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی که دیروز توسط شورای رقابت تصویب شد، تنش زیادی به بازار کشور وارد کردند.

همان‌طور که قبلا در توما خوانده‌اید، دیروز شورای رقابت مجوز افزایش قیمت تعدادی از خودورهای داخلی را که در انحصار هستند، صادر کرد. این خبر و حواشی پژو ۲۰۰۸ موجب شد حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، به‌عنوان رئیس کمیسیون نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی نسبت به اتفاقات هفته‌های اخیر در حوزه خودرو واکنش نشان دهد.

وی درباره عملکرد و اقدامات شورای رقابت به‌عنوان متولی قیمت‌گذاری به خبرنگاران گفت:

شورای رقابت به‌صورت موردی درباره قیمت یک سری خودروهای خاص وارد عمل می‌شود که این اشتباه اســت. شورای رقابت باید رویه‌ها و سازوکارهای قیمت‌گذاری را در مواردی که انحصار وجود دارد تعیین کند. ما معتقدیم صنعت خودروسازی داخلی همچنان در شرایط شبه انحصار قرار دارد و در این وضعیت به هیچ وجه امکان رقابت وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی طبیعی اســت شورای ملی رقابت با ورود به بحث قیمت‌گذاری از انحصار هرچه بیشتر جلوگیری کند؛ اما این به معنی ورود موردی و دخالت بر روی تک‌تک خودروها نیست.

رئیس کمیسیون نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در ادامه گفت:

شورای رقابت باید با لحاظ کردن شاخص‌های اقتصادی مانند حاشیه سود، تورم، کیفیت و دیگر شاخص‌های تعیین‌کننده، رویه معینی را تدوین کند و بر اساس آن قیمت‌گذاری خودرو انجام شود. بدین ترتیب خودروساز قیمت محصول خود را بر مبنای سازوکاری که شورای رقابت تدوین کرده اســت، تعیین خواهد کرد و سازمان حمایت از مصرف‌کننده و مجلس نیز بر کیفیت اجرای این قوانین مدون نظارت عالیه خواهند داشت.

8c51e188 8b90 4c77 abe0 0f43b6fe3b04 واکنش مجلس به قیمت پژو 2008 و افزایش قیمت خودروهای داخلی

فولادگر در مورد حاشیه‌های پیش‌آمده درباره خودروی پژو ۲۰۰۸ و قیمت ۱۲۰ میلیون تومانی آن نیز واکنش نشان داد. وی اعلام کرد:

مجلس در مورد عدم شفافیت قیمت پژو ۲۰۰۸ پیگیری‌های لازم را انجام و تذکراتی نیز به خودروساز داده اســت. با وجود گمانه‌زنی‌ها در مورد قیمت ۱۲۰ میلیون تومانی این خودرو، با بررسی‌هایی که ما انجام دادیم این قیمت برای این خودروی پسابرجامی صحت نداشته و قابل قبول نیست. مسئولان ایـــران خودرو نیز این موضوع را تکذیب کرده‌‌اند.

وی در پایان در مورد اینکه آیا ایـــران خودرو با عدم اعلام قیمت نهایی پژو ۲۰۰۸ دچار تخلف شده اســت یا خیر، اذعان داشت:

به‌شخصه معتقد به تخلف در فرآیند پیش‌فطریقه این خودروی فرانسوی نیستم. طبیعتا کسانی که قرارداد را امضا کرده‌اند، توما به این موضوع که قیمت نهایی خودرو مشخص نیست اقدام به پیش‌خرید خودرو کرده‌اند و این عرفا و شرعا اشکالی ندارد. اما قیمت ۱۲۰ میلیونی برای این خودرو تعجب‌آور اســت که امیدواریم مسئولان ایـــران خودرو به وعده خود مبنی بر تحویل این خودرو با قیمتی زیر ۱۰۰ میلیون تومان پایبند باشند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته واکنش مجلس به قیمت پژو ۲۰۰۸ و افزایش قیمت خودروهای داخلی اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.