اینترنت در کنار مزایا و کاربردهای بسیار زیادش، طریقه ارتباط افراد را در سراسر دنیا تغییر داده اســت و هرروز طریقه‌های ساده‌‌تری برای برقراری ارتباط با دیگران بر بستر اینترنت در دسترس قرار می‌گیرد. علاوه بر سرویس‌های ایمیل، امروزه سرویس‌های پیام‌رسان لحظه‌ای نقش بسیار بزرگی در مرتبط کردن افراد در سراسر دنیا ایفا می‌کنند. از نرم‌افزارهای پیام‌رسان ICQ گرفـــــته تا AIM و از گوگل چت گرفـــــته تا فیسبوک چت، همگی این امکان را فراهم کرده‌اند تا کاربران اینترنت امکان ارســال پیام به دیگر کاربران را به‌صورت لحظه‌ای و تقریبا بدون وقفه، برای ســال‌های ســال تجربه کنند.

اما نقطه‌ی آغاز پیام‌رسان‌های اینترنتی کجا بوده اســت؟ پیام‌رسانی لحظه‌ای یکی از ایده‌هایی بود که با گذشت زمان تکامل یافته اســت و بنابراین در زمان مطرح شدن این ایده، اجرای آن کار سختی محسوب می‌شد. آیا می‌دانید پیام‌رسانی لحظه‌ای یا حداقل طرح اولیه‌ی این فناوری در واقع پیش از روی کار آمدن شبکه‌ی جهانی وب مطرح شده اســت؟

در ادامه قصد داریم حیاتی‌ترین پیشرفـــــت‌های پیام‌رسانی لحظه‌ای را از حدودا ۵۰ ســال قبل تاکنون مرور کنیم. 

آغازی چشم‌گیر

عبارت «پیام‌رسانی لحظه‌ای» در اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی به یکی از عبارات رایج مورد اســتفاده‌ی کاربران تبدیل شد، اما طرح اولیه‌ی آن به اواسط دهه‌ی ۶۰ میلادی بر‌می‌گردد. سیستم‌عامل‌های چندکاربره از جمله سیستم به اشتراک‌گذاری زمان سازگار (CTSS) که در مرکز محاسبات مؤسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) و در ســال ۱۹۶۱ ساخته شد، این امکان را فراهم آورده بود تا ۳۰ کاربر بتوانند به‌طور هم‌زمان به حساب کاربری خود وارد شوند و به یکدیگر پیام‌ ارســال کنند.

برنامه‌نویسان در دهه‌ی ۷۰ روی یک پروتکل نظیر به نظیر کار کردند که در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌ها اجازه می‌داد کاربران یک رایانه‌ی یکسان بتوانند ارتباطی ساده با یکدیگر برقرار کنند.

این سیستم که شاید بیشتر شبیه به چیزی اســت که اکنون ما آن را با نام پست الکترونیک یا همان ایمیل می‌شناسیم، تا ســال ۱۹۶۵ صدها کاربر ثبت‌شده از ام‌آی‌تی و دیگر دانشگاه‌های جدید انگلستان داشت.

d89f6afe ece1 4592 b867 30d605c5f3c6 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

برنامه‌نویسان رایانه‌ای در دهه‌ی ۷۰ میلادی روی یک پروتکل نظیر به نظیر کار کردند که در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌ها، اجازه می‌داد کاربران یک رایانه‌ی یکسان بتوانند ارتباطی ساده با یکدیگر برقرار کنند.

سرویس اطلاع‌رسانی زفر (Zephyr Notification Service) نیز در دهه‌ی ۸۰ میلادی و تحت پروژه‌ای به نام آتینا توسط ام‌آی‌تی ساخته شد. این سرویس از یونیکس به‌منظور دریافت و ارســال پیام‌ها به کاربران اســتفاده می‌کند. برخی از مؤسسات از جمله ام‌آی‌تی و دانشگاه کارنگی ملون همین حالا هم از این نوع سیستم‌ها اســتفاده می‌کنند.

در دهه‌ی ۸۰ سیستم تابلو اعلانات (Bulletin Board System یا به‌اختصار ‌BBS) نیز توجهات بسیاری را به خود جلب کرد. BBS سیستمی اســت که به کاربران اجازه می‌دهد با اســتفاده از برنامه‌ی ترمینال، نرم‌افزارهای مورد نظر خود را دانلود و آپلود کنند و با دیگر کاربران این سیستم، پیام مستقیم ارســال و دریافت کنند.

کومودور اینترنشنال در ســال ۱۹۸۲ پی‌سی جدیدی به نام کومودور ۶۴ (Commodore 64) معرفی کرد. از جمله قابلیت‌های کومودور ۶۴ می‌توان به سرویس اینترنتی و کوانتوم لینک (با نام کیو-لینک نیز شناخته می‌شود) اشاره کرد که بعدها و در دهه‌ی ۹۰ به‌عنوان آمریکا آنلاین (AOL) شناخته می‌شد. کاربران کیو-لینک می‌توانستند برای ارســال پیام‌های متنی به دیگر کاربران این سیستم از طریق مودم، هزینه‌ی اشتراک ماهانه‌ی آن را پرداخت کنند و شخص دریافت‌کننده پیام می‌توانست پاسخ پیام‌ها را ارســال یا از آن‌ها صرف‌نظر کند.

شبیه‌ساز CB کامپیوسِرو در ســال ۱۹۸۰ ساخته شد تا باند رادیویی شهروندان را از طریق پیام‌های متنی شبیه‌سازی کند. این شبیه‌ساز به‌عنوان اولین سرویس چت آنلاین شناخته می‌شود.

پیشرفـــــت بازار پیام‌رسانی لحظه‌ای

96e93819 62fa 419c 8611 ff75bd1ff398 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

شرکت میرابیلیس ICQ را در ســال ۱۹۹۶ معرفی کرد. این نرم‌افزار یک پیام‌رسان متنی بود که در ابتدا، بین کاربران آنلاین محبوبیت بسیار زیادی پیدا یافت و در آن زمان کاربران زیادی از آن اســتفاده می‌کردند. ICQ امکان چت‌های چندکاربره، ارســال فایل، یک فهرست با قابلیت جستجوی کاربران و امکانات فراوان دیگری در اختیار افراد قرار می‌داد. ســال ۱۹۹۸ کمپانی AOL، میرابیلیس و پیام‌رسان این شرکت یعنی ICQ را خریداری کرد و سپس در ســال ۲۰۱۰ آن را به کمپانی دیجیتال اسکای تکنولوژیز فروخت. جدیدترین نسخه‌ی ICQ امکان یکپارچه شدن با فیسبوک، موبایل و دیگر آپدیت‌های آینده دارد.

1e9de63f 3e11 45f7 9bbe b597d7552f75 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

به‌هرحال تغییر واقعی در این حوزه در ســال ۱۹۷۷ رخ داد؛ زمانی که AOL نرم‌افزار پیام‌رسان جدیدی به نام AIM معرفی کرد. این پیام‌رسان موفق شد نظر بسیاری از کاربران اینترنتی علاقه‌مند به فناوری را به خود جلب کند. هنگامی که شما در مورد AIM فکر کنید، احتمالا به یاد صداهای باز و بسته شدن در خواهید افتاد. این صداها زمانی پخش می‌شد که دوستان شما در لیست مخاطبان ظاهر و ناپدید می‌شدند. AIM نیز همانند سرویس‌هایی که قبل از این پیام‌رسان روی کار آمده بودند، به کاربران اجازه می‌داد پیام‌های مورد نظرشان را برای یکدیگر ارســال کنند. هر کاربر در این پیام‌رسان یک پروفایل داشت و برای درگیر شدن بیشتر کاربران، پیام‌هایی برای تعیین وضعیت آن‌ها در نظر گرفـــــته شده بود. با AIM توسعه‌ی بات‌های مختلف نیز آغاز شد که از جمله می‌توان به StudyBuddy و SmarterChild اشاره کرد و کاربران می‌توانستند با این بات‌ها تعامل برقرار کنند. AIM در ســال ۲۰۰۵ در بازار پیا‌م‌رسانی لحظه‌ای اعلام کرد که ۵۳ میلیون کاربر دارد. یکی از قابلیت‌های محبوب و پراســتفاده‌ی AOL اتاق‌ چت بود که امکان چت‌های چندکاربره را فراهم می‌کرد و بدین ترتیب چندین نفر می‌توانستند به‌طور هم‌زمان برای یکدیگر پیام‌ ارســال کنند.

کمپانی یاهو در ســال ۱۹۹۸ پیام‌رسان خود را با نام یاهو مسنجر معرفی کرد. بد نیست اشاره کنیم نام این نرم‌افزار در ابتدا یاهو پیجر بود. کاربران می‌توانستند با حساب کاربری یاهوی خود، به این پیام‌رسان لاگین کنند.

8111c03a 89c9 446a 83d2 76a92cbc2746 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

از دیگر قابلیت‌های یاهو مسنجر در آن زمان می‌توان به دفترچه آدرس یکپارچه و پیام‌های سفارشی برای تعیین وضعیت کاربری اشاره کرد. علاوه بر این یاهو مسنجر همانند AOL سرویس اتاق‌های چت را هم به کاربران خود ارائه می‌داد.

823deac6 3b26 44c3 ae53 1d6a03606a3d مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

پیجِن در ســال ۱۹۹۸ با نام Gaim کار خود را به‌عنوان یک کلاینت متن‌باز پیام‌رسانی لحظه‌ای آغاز کرد. این نرم‌افزار به کاربران اجازه می‌داد روی چندین سیستم‌عامل مختلف با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. در ســال ۲۰۰۷ مشخص شد که پیجِن ۳ میلیون کاربر دارد.

3eee7fa0 b2fa 46e4 9d3c 37bd14a74d59 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

مایکروسافت نیز در این حوزه فعالیت‌هایی انجام داده اســت. ردموندی‌ها در ســال ۱۹۹۹ پیام‌رسان ام‌اس‌ان را منتشر کردند. بخشی از متن معرفی این پیام‌رسان که در مطبوعات منتشر شد، بدین شرح اســت: «سرویس پیام‌رسان ام‌اس‌ان به کاربران اعلام می‌کند که دوستان، خانواده و هم‌کلاسی‌های آن‌ها چه زمان آنلاین هستند. این نرم‌افزار امکان ارســال پیام‌های آنلاین و ایمیل را به بیش از ۴۰ میلیون کاربر سرویس ایمیل ام‌اس‌ان هات‌میل و نیز افرادی که از پیام‌رسان AOL اســتفاده می‌کنند، فراهم کرده اســت.»

84d6b2ae d3c9 46a3 9e2b 01fe3c028602 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

مایکروسافت در ســال ۲۰۰۵  نام سرویس چت خود را به «ویندوز لایو مسنجر» تغییر داد و امکاناتی مثل اشتراک‌گذاری تصــویر، یکپارچه شدن با شبکه‌های اجتماعی و بازی‌ها را به آن اضافه کرد. در ســال ۲۰۰۹ این شرکت اعلام کرد که سرویس ویندوز لایو مسنجر بیش از ۳۳۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

50da5a89 755c 43ea 913a 6519e156cd0a مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

زبان پیام‌رسانی لحظه‌ای

یکی از دلایل حیاتیی که باعث شد پیام‌رسانی لحظه‌ای در دهه‌ی ۹۰ میلادی به میزان قابل توجهی در بین کاربران شناخته شود و مورد اســتفاده قرار گیرد، زبان کوتاه شده و اختصاراتی بود که همراه با این فناوری در بین افراد رایج شد. در ادامه برخی از این اختصارات را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

BRB:اBe Right Back (الان برمی‌گردم)

LOL:اLaugh(ing) Out Loud (با صدای بلند خندیدن)

OMG:اOh My God/Gosh (اوه خدای من)

ROFL:اRolling On Floor Laughing (از خنده روی زمین غلت زدن)

TTYL:اTalk To You Later (بعدا با شما صحبت می‌کنم)

TY:اThank You (متشکرم)

NP:اNo Problem (دردسری نیست)

OTP:اOn The Phone (دارم با تلفن صحبت می‌کنم)

و بسیاری از اصطلاحات دیگر که شاید خودتان بهتر از هر کس دیگری با آن‌ها آشنایی داشته باشید.

زبان پیام‌رسانی لحظه‌ای بسیار فراگیر شد؛ به‌طوری که امروزه اســتفاده از آن در سرویس ایمیل و حتی سرویس پیام‌ کوتاه متنی (SMS) بسیار رایج اســت.

پیام‌رسانی لحظه‌ای در دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی

در ســال ۲۰۰۰ توجه کاربران اینترنت به سرویس جَبِر (Jabber) جلب شد. جبر در واقع یک پیام‌رسان لحظه‌ای چند پروتکلی اســت که به‌منظور ارائه‌ی یک درگاه یکپارچه برای چت و دسترسی هم‌زمان به لیست مخاطبان کاربر در بزرگ‌ترین شبکه‌های پیام‌رسانی آن زمان از جمله یاهو، AIM و ام‌اس‌ان توسعه داده شد. Jabber.org در ابتدا یک سرویس پیام‌رسانی لحظه‌ای بود که بر پایه‌ی پیام‌های قابل برنامه‌ریزی و پروتکل XMPP کار می‌کرد. جبر در آگوست ســال ۲۰۱۲ به دلیل حملات منع سرور و جلوگیری از سوء‌اســتفاده از کاربران، امکان ثبت‌نام اعضای جدید را در سرویس خود غیر فعال کرد.

 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

در ســال ۲۰۰۲ کمپانی اپل آی‌چت یا آی‌چت AV را برای سیستم‌عامل مک او‌اس ایکس توسعه داد. کاربران مک می‌توانستند دفترچه‌ی آدرس و ایمیل اپل را در یک نرم‌افزار بومی یکپارچه کنند. علاوه بر این آی‌چت با AIM نیز سازگاری داشت.

7b072fb7 4be1 4af1 a00b 85983e040313 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

در ســال ۲۰۱۱ شرکت اپل آی‌مسیج را برای سیستم‌عامل به‌روز شده‌ی مک اواس معرفی کرد. در سیستم‌عامل اواس ایکس مانتین لیون، بخش مسیجز جایگزین آی‌چت و آی‌مسیج شد. مسیجز به کاربر اجازه می‌دهد به کاربران همه‌ی محصولات اپل، به‌طور نامحدود پیام ارســال کند.

اسکایپ در ســال ۲۰۰۳ معرفی شد و این امکان را فراهم کرد تا کاربران اینترنت بتوانند با دیگران تماس‌های صوتی، عــکسی و متنی برقرار کنند. احتمالا قابلیت‌های پیام‌رسانی در اسکایپ محبوب‌ترین ویژگی ارائه‌شده در این سرویس محسوب نمی‌شود،؛ این در حالی اســت که کنفرانس‌ ویدیوی از جمله برترین و قدرتمندترین امکانات اسکایپ تلقی می‌شود که توسط کاربران زیادی مورد اســتفاده قرار می‌گیرد. اسکایپ در جولای ســال ۲۰۱۱ به‌روزرسانی حیاتیی دریافت کرد و با فیسبوک یکپارچه شد؛ بنابراین کاربران اسکایپ می‌توانند دوستان فیسبوک خود را هم در این سرویس مشاهده کرده و علاوه بر این به چت‌های فیسبوک خود در هر دو سرویس دسترسی داشته باشند.

7dd844523991737637be950d24c01cbc XL مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

میبو یکی دیگر از پیام‌رسان‌های تحت وب اســت که فعالیت خود را در ســال ۲۰۰۵ آغاز کرد. پیش از اینکه این سرویس توسط گوگل خریداری شود از یاهو مسنجر، ویندوز لایو مسنجر، AIM ،ICQ، مای‌اسپیس، فیسبوک چت، گوگل‌تاک و پیام‌رسان‌های دیگر پشتیبانی می‌کرد. میبو همچنین نسخه‌‌ی موبایل مخصوص دو سیستم‌عامل اندروید و آی‌اواس منتشر کرده اســت.

a4fed2bc 8e9d 4be0 9753 69f9d35b94b3 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

چت رسانه‌های اجتماعی

در ســال ۲۰۰۵ شرکت گوگل از سرویس پیام‌رسان خود با نام گوگل تاک (Google Talk) رونمایی کرد که از آن به‌عنوان گوگل چت یا جی‌چت نیز یاد می‌شود. این سرویس از طریق وب و اپلیکیشن‌های موبایل در دسترس کاربران قرار گرفـــــت. گوگل‌ تاک همیشه در قالب یک پنجره در جیمیل کاربران نمایش داده می‌شد و امکان برقراری ارتباطی آسان را با مخاطبان ایمیل شما فراهم می‌کرد. سرویس مورد بحث قابلیت‌هایی مثل، پیام‌رسانی متنی و تماس‌های صوتی و عــکسی ارائه می‌داد. گوگل تاک چند وقت قبل با گوگل پلاس یکپارچه شد و بدین طریق کاربران این شبکه‌ی اجتماعی می‌توانند با دیگر کاربران گوگل پلاس چت کنند.

67e7d7fb 90f1 49e2 9127 25ae5166b446 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

مای‌اسپیس در ســال ۲۰۰۶ مای‌اسپیس آی‌ام (MySpaceIM) را به‌عنوان یک سرویس اضافه به پلتفرم اجتماعی خود افزود. مای‌اسپیس اولین شبکه‌ی اجتماعی‌ اســت که سرویس پیام‌رسان را در کنار پلتفرم اصلی خود در اختیار کاربرانش قرار داد. مای‌اسپیس آی‌ام این امکان را فراهم کرد تا کاربران شبکه‌ی اجتماعی مورد اشاره بتوانند روی دسکتاپ، پیام‌های لحظه‌‌ای برای دوستان خود ارســال کنند. نسخه‌ی تحت وب این سرویس نیز در ســال ۲۰۰۹ شروع به کار کرد. بعدها مای‌اسپیس آی‌ام با اسکایپ هم یکپارچه شد.

d8f43d09 1b93 4118 9eeb 6dc9c514e9e0 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

در ســال ۲۰۰۸، فیسبوک از سرویس فیسبوک چت رونمایی کرد. سرویس یادشده به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند با یک یا چند نفر از دوستان خود به‌طور آنلاین چت کنند. فیسبوک در ســال ۲۰۱۱ فیسبوک چت را به‌روزرسانی کرد و بدین ترتیب امکان انجام چت‌های عــکسی بر بستر این سرویس فراهم شد. سرویس یادشده با اسکایپ یکپارچه شده اســت و کاربران می‌توانند از طریق اپلیکیشن موبایل فیسبوک مسنجر هم به آن دسترسی داشته باشند.

23d62de7 6031 4bcd 8a2d c24fe541ef23 مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول)

در قسمت بعد روند تکامل سرویس‌های پیام‌رسان را به‌خصوص در گوشی‌های موبایل ادامه خواهیم داد.

نظر شما در مورد سرویس‌های پیام‌رسانی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد چیست؟ تجربه‌ی اســتفاده از کدام سرویس را دارید؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته مروری بر سیر تکاملی پلتفرم های پیام رسان (بخش اول) اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.