324096 522 فیلم مجیدی نماینده ایـــران یا هند در اسکار می‌شود؟!

در شرایطی که حدود صد روز به تاریخ آخرین مهلت معرفی نمایندگان کشورهای مختلف به اسکار برای شرکت در بخش بهترین فیلم خارجی زبان باقی مانده، از هم‌اکنون گمانه‌زنی‌های پرشماری درباره فیلم‌هایی که از ایـــران می‌توانند در رقابت‌های اسکار شرکت کنند، رسانه‌ها و نشریات ایـــران را پر کرده اســت.

 

به نقل شهروند، خصوصا دو اسکاری که اصغر فرهادی در ســال‌های اخیر گرفـــــته، امید و انتظار سینمای ایـــران را از این رخداد سینمایی به حد شگفت‌انگیزی بالا برده اســت. در این میان البته بیشتر مانورها روی فیلم جدید مجید مجیدی که در هند ساخته شده اســت، بوده که این کارگردان خود نیز سابقه طریقهنی در اسکار دارد و نخستین کارگردان ایـــرانی اســت که نامش را تا حد کاندیداشدن در این مراسم بالا برده اســت؛ غافل از این‌که حداقل به‌عنوان نماینده ایـــران این فیلم کمترین شانسی برای حضور در رقابت اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان ندارد.

نخستین نمایش یا به عبارت بهتر رونمایی از جدیدترین فیلم مجید مجیدی به نام پشت ابرها که جزو بلندپروازانه‌ترین فیلم‌های بالیوود در ‌ســال ‌جاری اســت، به‌ احتمال قریب به یقین اواخر تابستان امســال در هفتاد‌و‌چهارمین جشنواره فیلم ونیز خواهد بود. فیلم پس از آن تنها یک ماه فرصت خواهد داشت تا با اکرانی محدود و نیز حداقل یک هفته نمایش در آمریکا نخستین شرط لازم را برای معرفی به تومادمی اسکار به دست آورد.

 

در حالی ‌که گفته می‌شود پشت ابرها می‌تواند با اکران عمومی در هند و ایـــران آماده حضور در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان اسکار به‌عنوان نماینده هر کدام از این دو کشور صاحب سینما شود، اما شرایط حاکی از این اســت که این فیلم مجیدی واجد شرایط لازم برای معرفی به‌عنوان نماینده ایـــران نخواهد شد؛ و باید تلاشش را برای گرفـــــتن نمایندگی هند در اسکار به کار گیرد. کارشناسان سینمایی معتقدند که فیلم مجیدی به یک دلیل کاملا آشکار نمی‌تواند به نمایندگی از ایـــران به اسکار معرفی شود؛ و این نکته به یکی از قوانین حاکم بر انتخاب فیلم‌های این بخش ارتباط دارد.

گفته می‌شود که از آنجا که پشت ابرها کمترین نشان و نشانه‌ای از زبان فارسی ندارد و به زبان‌های هندو، انگلیسی و تامیل ساخته شده اســت، تومادمی اسکار قطعا آن را به‌عنوان نماینده ایـــران نخواهد پذیرفـــــت. این البته تنها و تنها ناظر به شرایط این فیلم نیست و پیش از این چند فیلم از چند کشور دیگر هم دردسری مشابه را تجربه کرده و از حضور در رقابت اسکار بازمانده‌اند.

 

به همین دلیل هم هست که گمانه‌زنی‌های کارشناسان توزیع خارجی فیلم‌های ایـــرانی حاکی از این بوده که بعید اســت بخش بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و کمیته تعیین نماینده ایـــران در اسکار فیلم هندی مجیدی را به تومادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا معرفی کنند.

اینجاســت که گمانه دیگری درباره موقعیت این فیلم در اسکار پیش می‌آید که البته رسانه‌های سینمایی هندی نیز آن را تأیید می‌کنند. درواقع رسانه‌های هندی در چند روز اخیر بارها و بارها با اشاره به بلندپروازی حاکم بر تولید این فیلم گران اعلام کرده‌اند که این فیلم به احتمال زیاد حایز شرایط لازم برای نمایندگی سینمای هند در اسکار ٢٠١٨ خواهد بود.

 

پشت ابرها که در نمایش عمومی در سینماهای هند به صورت فیلمی سه‌زبانه اکران خواهد شد، داســتانی درباره رابطه عمیق و مهربانانه خواهر و برادری نوجوان در هند امروز را روایت می‌کند که ایشان خاطر و مالاویکا موهانان نقش‌های اصلی آن را ایفا می‌کنند. در مورد این گروه بازیگری گفتنی اســت که مجیدی ابتدا قصد داشت از یکی از ستاره‌های سرشناس بالیوود بازی بگیرد، اما درنهایت پشیمان شد و ۲چهره تازه برای فیلم خود برگزید.

از آ‌نجا که آشکارا طبق قراین موجود پیداســت که سینمای هندوستان روی پشت ابرها برای موفقیت در نودمین دوره اسکار حسابی جدی باز کرده، حرف و حدیث درباره فیلم مجیدی فراوان اســت. ازجمله خبر یکی از نشریات که روز گذشته اعلام کرد فیلم پشت ابرها ساخته مجید مجیدی به‌عنوان نماینده سینمای هند برای حضور در تومادمی اسکار انتخاب شده اســت. این خبر در حالی به شکل قطعی منتشر شد که فیلم مجیدی هنوز نمایش داده نشده و به عبارتی نخستین شرط معرفی به‌عنوان نماینده این کشور را ندارد.

 

از این نظر فعلا جدیدترین خبری که درباره این فیلم می‌توان داد، این اســت که انتخاب فیلم مجید مجیدی به‌عنوان نماینده سینمای هند در اسکار اگر چه محتمل به نظر می‌رسد و به عبارت بهتر پس از این‌که شرایط لازم حاصل‌ آید احتمال زیادی دارد، اما در شرایط حاضر قطعیت ندارد، زیرا علاوه بر این‌که فیلم به نمایش عمومی درنیامده، هنوز کمیته انتخاب فیلم برای حضور در اسکار نیز در کشور هند برگزار نشده اســت.

مجید مجیدی که با فیلم بچه‌های آسمان در مراسم اسکار توانست برای نخستین‌بار سینمای ایـــران را به‌عنوان کاندیدای دریافت اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان برساند، بعد از آن در تمام حضورهایش به‌عنوان نماینده ایـــران شکست خورده و هیچ گاه نتوانسته به فهرست نهایی پنج فیلمی اسکار برسد. او با فیلم‌های رنگ خدا، باران، آواز گنجشک‌ها، بید مجنون و حضرت محمد نماینده ایـــران در اسکار بوده اســت.

 

آخرین حضور او با فیلم حضرت محمد بود که با این‌که خیلی از کارشناسان شانس زیادی برای آن فیلم در رقابت اسکار قایل بودند، اما درنهایت به فهرست نه فیلمی این بخش نیز نرسید و یکی از حیاتیترین ناکامان بود. به نظر می‌رسد پشت ابرها از نگاه مجید مجیدی می‌تواند پایان‌بخش ناکامی‌های این کارگردان در اسکار باشد؛ به‌خصوص که در ســال‌های اخیر عنوان موفق‌ترین کارگردان ایـــرانی در اسکار را که به دلیل نامزدی بچه‌های آسمان در اختیار خود می‌دید، بدجوری به دو اسکار اصغر فرهادی باخته اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته فیلم مجیدی نماینده ایـــران یا هند در اسکار می‌شود؟! اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.