فال تاروت یکی از قدیمی ترین و جالب ترین طریقه های پیشگویی یا الهام بخشی در تاریخ بشر بوده اســت. فال تاروت در گذشته بیشتر مورد توجه اشراف بود زیرا دسترسی به پیشگوی مسلط به تاروت در زمانی که حاکمان آن را ممنوع کرده بودند بسیار پرهزینه بود. امروزه نیز افرادی که به تاروت تسلط داشته باشند نادرند و یا هزینه های زیادی را دریافت میکنند.

 

واژه انگلیسی و فرانسوی تاروت از «تاروچی» ایتالیایی ریشه گرفـــــته که خودش ریشه مشخصی ندارد. طبق نظریه دیگری نام تاروت از «رودخانه تارو» (شمال ایتالیا، در نزدیکی پارما) گرفـــــته شده؛ بنظر می‌رسد خود بازی ریشه در شمال ایتالیا،میلان یا بولونیا دارد. دیگر نویسندگان باور دارند که تاروت از واژه عربی «طُرُق» به معنی راه‌ها آمده و بعضی آنرا از «تَرَکَ» به معنی «پشت سر گذاشتن» میدانند. حتی ریشه‌شناسی فرانسوی آنرا از «طَرح» به معنای نقشه می‌پندارد.

 

«دی جبلین» ،کشیش و محقق سوییسی، اظهار داشت که تاروت از واژه‌های قبطی «تار» به معنی سلطنتی و «رو» به معنی «جاده» آمده پس «تاررو» یعنی «راه سلطنتی» به سوی فرزانگی. البته مصرشناسان در ریشه‌شناسی زبان مصری، مدرکی برای تایید این نظریه خودساخته نیافتند. از دقت در این واژه‌ها به معنای مشترکی می‌رسیم که اشاره به راه و طریقه دارد که نهانجویان آنرا بسوی کمال و بینهایت میدانند.

 

پرسش دیگری مطرح اســت که آیا تاروت به «هاروت و ماروت» اشاره شده در آیات قرآن مرتبط اســت؟ بر طبق این آیه گروهی از قوم بنی اسراییل،جادوگری را برای انجام آزمایش از دو فرشته به نام هاروت و ماروت می‌آموزند؛ همچنین بیان می‌کند که این دانش می‌تواند توسط شیطان به افراد دیگر منتقل شود.

 

تاریخچه تـاروت
جادوگر؛ از دست ویسکانتی-اسفورزا.
کارتهای بازی احتمالاً از قاهره در اواخر قرن ۱۴ وارد اروپا شده اســت. این کارتها خالهایی بسیار مشابه با ۴ خال تـاروت دارند که عبارت از شمشیر،ترکه،جام و سکه هستند. خالهای تـاروت هنوز در ورق بازی سنتی ایتالیا،اسپانیا و پرتغال وجود دارد. ورقهای مصور احتمالاً بین ســالهای ۱۴۱۸ تا ۱۴۲۵ بوجود آمده‌اند.

 

توما: این دست ورق با ۱۶ کارت از عــکــس هـا خدایان یونانی وخالهایی به شکل ۴ نوع پرنده توصیف شده که رایج نبوده اســت. نخستین کارتهای شناخته شده تـاروت بین ســالهای ۱۴۳۰ تا ۱۴۵۰ میلادی در میلان، فرارا و بولونیا خلق و در این حین عــکــس هـا نمادین به دست رایج دارای ۴ خال افزوده شدند. کارتهای جدید «خال حکم» نام گرفـــــتند؛ کهن ترین تـاروت بجا مانده به پانزده دست ورق چندپاره باز می‌گردد که برای خانواده «ویسکانتی- اسفورزا»، حکمرانان میلان، نقاشی شده بوده اســت.

 

به نظر می‌رسد این بازی در ۱۴۵۰ که ســال شاد و پرجشن وسروری در تاریخ ایتالیاســت، اهمیت یافته اســت. در ۱۴۹۱ نقشهای ویژه‌ای که نشانگر فلسفه، اجتماع، تخیل، طالع بینی و پیشگویی وهمچنین قهرمانان رومی،یونانی و یا بابلی بودند، به تاروچی ایتالیا افزوده شد. کارتهای دست ساخت تاروت در قرن ۱۴ مورد حمله شدید خطبایی که مدعی وجود ذات شیطان در آن بودند، قرار گرفـــــت.

 

با وضع موجود بیشتر حکومتها تاروت را آزاد و بعضی آنرا قدغن اعلام کردند. با آمدن صنعت چاپ، تولید انبوه دست ورقها میسر شد که ورقهای این دوره از شهرهای مختلف فرانسه بجا مانده اســت. محبوترین الگوی چاپ دست ورق‌های اولیه متعلق به شهر مارسی می‌باشد که به «تـاروت مارسلی» معروف اســت.

 

بازیهای تـاروت
توما: هدف اصلی کارتهای تـاروت بازی وسرگرمی بوده اســت؛ پیدایش نخستین قوانین پایه به دست نوشته «مارتیانو دا تورتونا» قبل از ۱۴۲۵ وبعد از آن به ســال ۱۶۳۷ برمیگردد. بازی تاروت گوناگونی فرهنگی بسیاری دارد. تاروت در ایتالیا محبوبیت کمتری پیدا کرد؛ در عوض تعداد بازی‌ها خارج از ایتالیا بسیار زیاد می‌باشد. تـاروت فرانسوی (تاروک) نزد محلیان این کشور بسیار محبوب اســت و همچنین در اروپای مرکزی بطور گسترده بازی می‌شود.

 

پیشگویی و اسرارآمیزی تاروت
هر کارت تـاروت دارای یک عــکس ویک عنوان اســت که هرکدام بیانگر مفهوم ویژه‌ای می‌باشد. باور پیشگویی تـاروت این اســت که کارتهای رو شده برای شرکت کننده دیدگاهی از آینده و حتی وضعیت کنونی او را در اختیارش قرار می‌دهد. پیشگویی با کارتهای بازی احتمالاً اولین بار به کتابی به نام «الهامات فرانچسکو مارکولینی» مربوط می‌شود که طریقهی ساده را از انتخاب تصادفی کارتهایی که جدا از فال بی‌معنی بودند، ارایه می‌داد.

 

اما دست نوشته‌هایی از ســالهای ۱۷۳۵ و ۱۷۵۰ مدارکی ناقص از اســتفاده تـاروت طبق ترتیب کارتها برای پیشگویی هستند. همچنین در خاطرات ژاکامو کاسانووا در۱۷۶۵ آمده که معشوقه روس او با ورق تاروت فال می‌گرفـــــته اســت. کارتهای تـاروت بعدها با عرفان و جادو تلفیق شدند. البته تاروت تا قرون ۱۸ و ۱۹ مورد اقتباس نهانجویان، رمز شناسان ویا انجمن‌های سری قرار نگرفـــــته اســت.

 

این سنت هنگامی باب شد که دی جبلین مطالعات خود را در ســال ۱۷۸۱، درباره نمادهای مذهبی و آثار آن در دنیای امروزی منتشر کرد. او نخست اثبات کرد که نمادهای تاروت مارسلی بیانگر رازهایی از خدایان مصری، ایسیس و تحوت اســت. از شناسایی کارتهای تاروت بوسیله «کتاب تحوت» صریحاً به این نتیجه می‌رسیم که تا به امروز تاروت در سیر تلاش نهانجویان برای عروج و کمال وجود داشته اســت. همچنین در کتاب بریدا از پائولو کوئلیو آمده اســت که شخصیت اصلی داســتان بریدا برای مراقبه و ورود به جهان روحانی از کارت های تاروت اســتفاده میکرده اســت.

لینک کوتاه این مطلب: https://www.imoz.ir/?p=6530

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند

نوشته فال تاروت و طریقه گرفـــــتن فال تاروت، طریقه گرفـــــتن فال تاروت کبیر، دانستنی های فال تاروت اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.