به نقل مجله توما: کوتاهی قد به ویژه در بین زنان یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها در جوامع امروزی اســت که برای رفع این دردسر معمولا” خانواده‌ها به طریقه‌های درمانی مختلفی روی می‌آورند. برخورداری از قد بلند نه تنها یک مزیت محسوب می شود، بلکه در حوزه روانشناسی افراد بلند قد از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و در حوزه علوم شناختی و یادگیری‌ ثابت شده که افراد بلند قد اطلاعات بیشتری را می‌توانند از محیط اطراف خود دریافت کنند، چون محرک‌های بیشتری را تجربه می‌کنند.

در هر صورت بلند قد بودن مزیت های زیادی دارد و این ارزش را دارد برای اینکه قدتان بلند شود دست به کار شوید، اما نه از هر راهی!خیلی ها هستند که سن رشدشان به اتمام رسیده و حاضرند به هر طریقی که شده قدشان بلند شود!حتی اگر راه حلی پیشنهادی یک دروغ باشد.در این رابطه سراغ اساتید و متخصصان رفـــــتیم،پس با ما همراه شوید تا با واقعیت های رشد و افزایش قد آشنا شوید.

عوامل حیاتی و تأثیر گذار در رشد قد
دکتر طهماسبی اســتاد دانشکده تربیت بدنی شهید رجایی می گوید: ژنتیک هر فرد حیاتی‌ترین عامل تأثیرگذار در بلندی یا کوتاهی هر فرد اســت، البته عوامل محیطی، اقتصادی و اجتماعی نیز مؤثر اســت؛ ولی به‌طور کلی ۹۰ نسبت عامل ژنتیکی (۵۰ نسبت ژن مادر و ۵۰ نسبت ژن پدر) قد فرد را تعیین می‌کند.
گذشته از مسئله ژنتیک، خواب کافی، تغذیه مناسب و ورزش سه راهکار مناسب برای افزایش قد هستند.
نقش خواب در رشد قد

توما: یکی از حیاتیترین عوامل برای افزایش قد اســت.زیرا اوج ترشح هورمون رشد از ساعت ۲۲ تا ۲۳ شب اســت.پس به خانواده‌ها توصیه می‌شود حتما” به ساعت خواب فرزندان خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. در غیر این صورت از ترشح هورمون رشد محروم خواهند بود.بهترین ساعت برای خواب کودکان ساعت ۱۰ شب می باشد.
نقش تغذیه در رشد قد
تغذیه از دیگر مسائل حیاتی اســت.رژیم غذایی یک کودک یا نوجوان باید غنی از پروتئین، لبنیات و مواد معدنی باشد. لبنیات به ویژه ماســت کلید اصلی رشد قد اســت، لذا به خانواده‌ها توصیه می‌شود که اگر بخواهند فرزندان بلند قد داشته باشند از مصرف لبنیات به ویژه ماســت غافل نشوند. در ایالات مونته‌نگرو میانگین قد حتی از کشورهای توسعه یافته نیز بلندتر اســت، به طوری که میانگین قد زنان ۱۸۵ سانتی متر و مردان ۱۹۰ تا ۲ متر اســت. در حقیقت با تحقیقات انجام شده در این ایالات به این نتیجه‌ رسیدند که در رژیم غذایی آن ها ماســت عامل حیاتیی برای افزایش قد بوده اســت.
منابع پروتئین شامل : گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم مرغ و شیر.
منابع کلسیم شامل : لبنیات مثل شیر، ماســت، پنیر خامه

تأثیر ورزش در افزایش قد
ورزش منظم نیز تأثیر مستقیمی بر روی ترشح هورمون رشد دارد، که در این میان می توان به ورزش های کششی اشاره کرد. مطالعات نشان می دهند که مقدار و دفعات ترشح هورمون رشد با فعالیت ورزشی شدید مرتبط می باشد. بعد از فعالیت ورزشی هورمون رشد بیشتری در بدن آزاد می شود. برای اینکه شما بیشترین بهره را از فعالیت ورزشی بدست آورید، باید مطمئن باشید که مدت و شدت فعالیت ورزشی شما برای ایجاد پاسخ مناسب ( تحریک هیپوفیز قدامی برای ترشح هورمون رشد ) کافی اســت.
اما باید مراقب باشید! ورزش‌های پرشی چون فشار زیادی به صفحات رشد و صفحات اپی‌فیز وارد می‌کند، سبب کوتاه شدن قد می‌شود. در مجموع هر گونه فعالیت ورزشی که به صفحات رشد فشار وارد کند، باعث اختلال در رشد طبیعی قد خواهد شد.
به طور مثال بارها از ما سوال کرده اند که آیا ژیمناســتیک تأثیری در کوتاهی قد دارد یا خیر؟ در پاسخ باید گفت: اگر این ورزش تحت نظر متخصصان صورت بگیرد که به صفحات رشد و اپی فیز فشار زیادی وارد نشود، فرد از نظر قدی رشد طبیعی خود را خواهد داشت در غیر این صورت می‌تواند مانعی برای افزایش قد باشد.
فریب تبلیغات را نخورید!
شاید شما هم بارها تبلیغ قرص های افزایش قد را دیده و یا شنیده باشید. این محصول ادعا می‌کند، می‌تواند باعث رشد قد افراد در هر سنی شود. برای همین هم عــکس افراد بالغ را نشان می‌دهد که ناگهان قد کشیده‌اند! اما آیا چنین چیزی ممکن اســت؟
دکتر امید ظهور، متخصص طب فیزیکی در این ‌باره جواب کوتاه اما کاملا” قانع کننده‌ای دارد: چنین چیزی اصلا” امکان ندارد و دروغ محض اســت، چون بعد از یک سنی اپی‌فیزها (صفحات رشد در سر اســتخوان های بلند) بسته می‌شوند. آخرین سن برای رشد اســتخوان‌ها و اصطلاحا” قد کشیدن ۱۷ تا ۱۸ ســالگی اســت، البته این سن با توجه به مسائل ژنتیک و نژادی می‌تواند کمی متفاوت باشد، بنابراین خاصیت این قرص‌ها نه تنها دروغ اســت بلکه ممکن اســت باعث ایجاد عوارض هم شود.
تزریق هورمون رشد برای افزایش قد
اســتفاده از هورمون رشد برای افزایش قد، به صورت تزریقی با فواصل خاص اســت، مثلاً هر شب با مقدار مشخصی که پزشک تجویز می‌کند، به بیمار تزریق می‌شود.آمپول‌ها به صورت زیر جلدی تزریق می‌شود.مدت درمان خیلی طولانی اســت و در حد یک یا چند ســال اســت.با این کار، پزشک از کودک انتظار رشد قدی دارد اما اگر صفحات رشد بسته شده باشد، ما دیگر انتظار پاسخ به درمان با هورمون رشد را نداریم.
دکتر حسین نویدی فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم در این باره می گوید: درمان کوتاهی قد با هورمون رشد بی‌خطر نیست و اگر بی‌رویه و بی‌دلیل اســتفاده شود،می‌تواند زیانبار باشد. به این دلیل از نظر پزشکی فقط افرادی می‌توانند تحت درمان با هورمون قرار گیرند که کوتاهی قد شدید دارند. علاوه بر این ها باید بدانیم که برای تأثیر هورمون رشد باید آن را در سنین پایین شروع کنیم و اگر کسی بعد از سن بلوغ که صفحات رشد اســتخوانی بسته شده‌اند، به فکر اســتفاده از هورمون بیافتد دیگر دیر شده اســت.اســتفاده از این دارو های هورمونی پس از بلوغ نیز بسیار مضر اســت و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
شکستن اســتخوان ها برای رشد قد!
در جراحی افزایش قد، در ابتدا اســتخوان‌ها را شکسته ‌(ران یا ساق پا) و اطرافش را دریل ‌(سوراخ) می‌کنند. البته سعی می‌شود در شکستن کورتکس اســتخوان ‌(لایه بیرونی اســتخوان) به مغز اســتخوان و عروق اطراف صدمه کمتری وارد شود سپس دستگاه مخصوص به نام «الیزاروف» را به‌ وسیله پین‌ها و سیم‌هایی به دو سوی اســتخوانی که شکسته شده، وصل می‌کنند.

این دستگاه دارای پیچ‌هایی اســت که هر شش ساعت باید ۲۵ نسبت میلی‌متر چرخانده شوند تا اســتخوان‌ها را از هم دور کنند تا آن ها در فضای خالی رشد کنند.نکته حیاتی این اســت که پزشک باید به طور مرتب با رادیوگرافی فاصله دو اســتخوان را بررسی کند.

گاهی ممکن اســت اســتخوان‌سازی به اندازه کافی نباشد، در این صورت فرآیند را متوقف می‌کنند تا اســتخوان‌سازی صورت گیرد و اســتخوان‌ها به هم نزدیک شوند سپس ادامه می‌دهند. با توجه به این‌که فرآیند جراحی افزایش قد طولانی مدت اســت برای هر یک سانتی‌متر در سن بلوغ، حدود یک ماه و برای سنین بالاتر یک ماه و نیم طول می‌کشد؛ بنابراین در سن بلوغ رشد اســتخوانی بیشتری دارند و نتیجه بهتری حاصل می‌شود.
آنچه که خانواده‌ها در ارتباط با قد باید بدانند این اســت که اگر بخواهند در آینده از فرزندان بلند قد برخوردار باشند باید قبل از تولد به فکر آن باشند. به هیچ عنوان فریب تبلیغات را نخورید و خودسرانه هیچ داروی را مصرف نکنید.

 

لینک کوتاه این مطلب: https://www.imoz.ir/?p=2784

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند

نوشته عوامل حیاتی و تاثیر گذار در رشد قد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.