بسیاری از مدیران، با اخلاق و رفـــــتار نادرست خود باعث ایجاد فرسودگی و عدم رضایت شغلی و در نهایت فرار کارکنان ارزشمند از سازمان می‌شوند.

شما محصول خوبی برای عرضه دارید، دید خوبی از آینده‌ی تجارت خود دارید و تیمی متشکل از افراد مستعد و حرفه‌ای تشکیل داده‌اید. پس چرا اخلاق تیم در حد بالا نیست؟ چرا بهره‌وری پایین اســت و اهداف فطریقه دست‌نیافتنی شده‌اند؟ ممکن اســت دوست نداشته باشید این را بشنوید؛ ولی این به خاطر رفـــــتار مدیریتی خود شما اســت. در این متن می‌توانید ۵ اشتباه رایج مدیران را که باعث می‌شوند کارکنان، مشتریان و اعتبار خود را از دست بدهند، بدانید.

نمی‌دانید نیازتان چیست

مقاله‌ی مرتبط:

خیلی پیش می‌آید که مدیران افراد بسیار شاخص و موفق را در تیمشان اســتخدام می‌کنند تا وظایف حیاتی را انجام دهند؛ ولی فراموش می‌کنند که ابزار لازم برای رسیدن به اهداف را به آن‌ها بدهند. این باعث می‌شود که این کارکنان برتر، دچار فرسودگی و عدم رضایت شغلی شوند و دلیل این عدم رضایت نیز مشخص اســت. چطور کسی می‌تواند انتظارات را برآورده کند در حالی که نمی‌داند این انتظارات چیست؟

به‌جای اینکه کسانی را با رزومه عالی اســتخدام کنید و آن‌ها را پشت یک میز بنشانید و به حال خود رهایشان کنید تا کاری انجام دهند، زمانی را صرف این کنید که ساختار شرکت را برایشان توضیح دهید تا آن‌ها اهداف و ارزش‌های شرکت را بدانند. کاتالوگ شرکت را به آن‌ها بدهید. فرهنگ شرکت، قوانین لباس پوشیدن، تعطیلات، قوانین اخلاقی را به آن‌ها گوشزد کنید. کاری کنید که بدانند شما به کارتان علاقه دارید و انتظارات شما چیست. دید بلندمدت و کوتاه‌مدت خودتان را به آن‌ها بگویید و اعلام کنید چه زمانی می‌خواهید به این اهداف دسترسی پیدا کنید. از آن‌ها بازخورد بگیرید و انعطاف‌پذیر باشید. می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید یا از افرادی دیگر در شرکت بخواهید این کار را برای شما انجام دهند.

56457a24 db80 4a01 80e3 ddfef6bdc1ee عاداتی که از شما یک مدیر بد می سازند

به وظیفه‌ی خود عمل نمی‌کنید

یک کار در دنیا خیلی خسته‌کننده اســت: ساعت‌ها اضافه در محل کار خود حضور داشته باشید فقط برای اینکه بنشینید و منتظر خروجی از افرادی باشید که از آن‌ها خواســته شده اســت در سررسید زمانی مقرر، پروژه‌ی خود را تحویل دهند. واقعیتی وجود دارد که کارآفرینان نباید آن را نادیده بگیرند: لازم نیست مثل زمانی که تازه شروع به کار کردید، الآن هم کار کنید، ولی اگر فکر می‌کنید که اســتخدام افراد مستعد جهت انجام کارهای روزمره‌ی شرکت اســت و دیگر شما لازم نیست که خودتان کاری انجام دهید، حتی اگر برند شما ضربه نبیند، فرهنگ سازمانی شما دچار خدشه خواهد شد. البته مدیران و اعضای تیمی که اســتخدام کرده‌اید باید قادر باشند که کارها را بدون اینکه هر دقیقه با شما چک کنند، انجام دهند. ولی شما باید چند وقت یک‌بار به آن‌ها سر بزنید و کار را با هم انجام دهید. به ایمیل‌ها جواب دهید و کارهای انجام‌شده را در موعد مقرر تحویل دهید، به افراد راهنمایی‌های لازم را بدهید و جلسات منظم و مؤثر داشته باشید.  

فرق مهربان بودن و خوب بودن را نمی‌دانید

مهربان بودن، با خوب بودن متفاوت اســت. مهربان بودن این اســت که شما به کارمندتان صادقانه بگویید چه می‌خواهید و نشان دهید که راه‌های مناسب برای بهبود کدام راه‌ها هستند و مطمئن شوید که وقتی‌ می‌خواهند کار را شروع کنند، آن را فهمیده‌اند. خوب بودن، به این معنا اســت که شما لبخند بزنید و از افراد تمجید کنید در حالی که به عملکرد آن‌ها انتقاد دارید. در واقع مهربان بودن به‌نوعی توانمندسازی، مربیگری و کمک به کارکنان پرتلاش برای رسیدن به موفقیت اســت.

خوب بودن باعث ایجاد فرسودگی و آشفتگی می‌شود که اغلب منجر به فرار کارکنان پرانگیزه از شرکت می‌شود. به‌جای اینکه به آن‌ها لبخند بزنید؛ صحبت‌های رودررو با کارکنان داشته باشید و آن‌ها را از نقاط قوت خودشان آگاه کنید و از آن‌ها بپرسید که برای بهتر کردن مهارت‌هایشان به چه چیزهایی احتیاج دارند. شما با این کار صداقت خود را به کارمندتان نشان می‌دهید. اینکه از کارکنان پرسیده شود چه چیزی به آن‌ها در پیشرفـــــت شغلی‌شان کمک می‌کند مصداق مهربان بودن به‌جای خوب بودن اســت.

1dcac562 e0a3 41db b5f2 57a76f4cd46c عاداتی که از شما یک مدیر بد می سازند

فرهنگ سازمان شما خوب نیست

آیا کارکنان سازمان شما باانگیزه هستند یا صورت آن‌ها نشان می‌دهند که غمگین هستند و دوست دارند پشت میز خود بنشینند و در لاک خودشان فروروند؟ باید بدانیم که افراد، اکثر ساعت‌هایی که بیدار هستند در محیط کارشان می‌گذرانند. پس باید تغییراتی کوچک در محیط داد تا بتواند تأثیر عمیقی روی بهره‌وری، وفاداری و شادی کارکنان داشته باشد. به‌عنوان اولین قدم، نگاهی به محیط فیزیکی پیرامون خود داشته باشید، چطور به نظر می‌رسد؟ آیا افراد تیم به ملزوماتی که در طی روز نیاز پیدا می‌کنند دسترسی دارند؟ فضای کاری مربوط به هر نفر خوب اســت و احساس راحتی می‌کنند؟ همچنین به تعامل افراد در تیم دقت کنید. آیا آن‌ها اظهارنظرهای ناشایست و لطیفه برای همدیگر می‌گویند؟ آیا شما برای موفقیت‌هایتان جشن می‌گیرید؟ تا به حال در چند سمینار تیم‌سازی موفق شرکت کرده‌اید؟ هر چقدر که محیط را امن‌تر، شفاف‌تر و مثبت‌تر بسازید، تیم شما نیز بهره‌وری بیشتر پیدا خواهد کرد.

به افراد اجازه نمی‌دهید خودشان کارشان را انجام دهند

شما وقت می‌گذارید که افراد مناسب را اســتخدام کنید، آموزش دهید و محیطی بسازید که افراد در آن احساس راحتی کنند. پس لازم نیست که هر دقیقه کنار آن‌ها بایستید و با سؤالات و درخواســت‌های گوناگون، در کار آن‌ها اختلال ایجاد کنید. مدیرانی که این طریقه را به کار می‌برند، اســترس و عدم اعتماد را به سازمان تزریق می‌کنند. کارکنان نیز انسان هستند و نمی‌توان با آن‌ها مثل ربات رفـــــتار کرد. افرادی را اســتخدام کنید که می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید، به آن‌ها راهنمایی بدهید و سپس کنار بروید و اجازه دهید که کارشان را به نحو احسن انجام دهند. وقتی که کارشان تمام شد، آن را به شما ارائه می‌دهند و آن موقع می‌توانید به آن‌ها بازخورد بدهید. اگر کسی صبح‌ها نیم ساعت زودتر می‌آید یا عصرها بیشتر در دفتر می‌ماند، وقتی که یک روز برای انجام کاری مرخصی می‌خواهد خیلی سخت‌گیری نکنید. تعادل، احترام متقابل و درایت برای رسیدن به وفاداری و افزایش بهره‌وری بی‌نهایت تأثیرگذار اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته عاداتی که از شما یک مدیر بد می سازند اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.