برای طرفداهار ها و دنبال کننده های شیرینی، خصوصاً شیرینی های سنتی ایـــرانی کاملاً طریقهنه که تهیه شهد برای خیلی از شیرینی ها و دسر های و حتی نوشیدنی های ایـــرانی از اوجب واجبات به حساب میاد یعنی برای تهیه اولیه و یا در مرحله تکمیل کردن اون شیرینی و یا دسر ما به یک سس یا گلیز شکری خیلی غلیظ که اصطلاحاً به نام شهد یا شربت شناخته میشه نیاز داریم. از جایی که تهیه شربت یا شهد ممکنه با ریزه کاری هایی همراه باشه که نتیجه رو مطلوب تر خواهد کرد، تصمیم گرفـــــتم تا یک مطلب جداگانه و اخنصاصی برای اون تهیه کنم، پس در ادامه همراه ما باشین.

 یا شهد 540x540 طرز تهیه شهد زعفرانی سنتی • توما

شربت یا شهد

مواد لازم برای تهیه شهد

  • شکر ۲ پیمانه
  • آب ۱ پیمانه
  • گلاب نصف پیمانه
  • زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری/ زعفران سائیده ۱/۴ قاشق چایخوری
  • آبلیمو تازه ۱ قاشق غذاخوری

مراحل تهیه شهد یا شربت سنتی

برای شروع ابتدا شکر رو داخل یک تابه دیواره بلند یا یک قابلمه کوچک ریخته و آب رو بهش اضافه می کنیم. اگر پیمانه های اســتاندار شیرینی پزی رو در اختیار ندارین می تونین از یک لیوان یک اندازه برای رعایت میزان های گفته شده اســتفاده کنین.

 کردن آب به شکر و آبلیمو 540x382 طرز تهیه شهد زعفرانی سنتی • توما

اضافه کردن آب به شکر

حالا بدون اینکه آب و شکر رو با هم مخلوط کنیم، تابه یا قابلمه رو روی حرارت قرار می دیم و زیر شعله رو طریقهن می کنیم و اجازه می دیم تا آب به جوش بیاد و شکر کم کم و بدون اینکه ما مخلوط رو با قاشق به هم برنیم، آب بشه. فقط چند دقیقه یکبار ظرف رو به وسیه دسته اون به صورت دورانی می چرخونیم تا شکر ته نشین نشه و نسوزه. اینکه تاکید می کنم نباید شکر و آب رو با قاشق هم برنیم به این دلیل هست که در کیفیت نهایی اثر گذار هست و بعداً از شکرک زدن شهد جلوگیری خواهد کرد. بعد از حدوداً ۱۰ دقیقه گلاب رو اضافه می کنیم.

 گلاب به شربت 540x383 طرز تهیه شهد زعفرانی سنتی • توما

اضافه کردن گلاب به محلول شکر و آب غلیظ شده

و بعد آبلیمو تازه رو اضافه می کنیم. اســتفاده کردن از آبلیموی تازه هم بسیار حیاتی هست چون همچنان در نتجه نهایی حیاتی هست. پس بهتره تا جایی که امکان پذیر هست از مواد تازه اســتفاده کنیم. این نکته کلاً در آشپزی بسیار حیاتی و تاثیر گذار هست.

 کردن آب لیمو ترش تازه 540x360 طرز تهیه شهد زعفرانی سنتی • توما

اضافه کردن آب لیمو ترش تازه

مرحله بعدی اضافه کردن زعفران ساییده هست که می تونیم به دو صورت هم به صورت خشک و هم به صورت دم کرده به شربت اضافه گنیم. من از زعفران خشک اســتفاده کردم اما برای تهیه زعفران دم کرده، همین مقدار رو با دو قاشق غذاخوری آب جوش مخلوط می کنیم و چند دقیقه روی اون رو می پوشونیم تا زعفران در اصطلاح دم بشه.

 کردن زعفران 540x363 طرز تهیه شهد زعفرانی سنتی • توما

اضافه کردن زعفران

بعد از اینکه رنگ زعفران باز شده و همه شهد و شربت کاملاً طلایی رنگ شد و همچنین بنا به میزان غلظتی مورد نظرمون، شهدمون غلیظ شد زیر حرارت رو خاموش می کنیم و بعد طبق دستور مورد نظر یا به همون صورت داغ و یا به صورت خنک شده برای شیرینی و یا دسر و بسیاری از نوشیدنی های مورد نظرمون اســتفاده می کنیم. این شهد یا شربت بعد از سرد شدن و اضافه آمدن هم قابیلت نگهداری داره و می تونیم در یک ظرف شیشه ای در دار در هوای خشک و بدون رطوبت نگهداری کنیم و در مواقع نیاز ازش مجدداً اســتفاده کنیم.

در صورت نیاز به میزان بیشتری از شربت همین مقدار از مواد اولیه رو با توجه به نسبت های گفته شده دو یا چند برابر کرده و با ترتیب دستور آماده کنیم.

 یا شربت شکر 540x360 طرز تهیه شهد زعفرانی سنتی • توما

شهد یا شربت شکر

آشپزی لدت بخشه وقتی هر چی بخوای در بخش آشپزی توما داری
جدیدترین و بهترین طریقه ها و مطالب در مورد آشپزی و خانه داری
این آموزش و آشپزی از سایت توما انتشار بافته

نوشته طرز تهیه شهد زعفرانی سنتی • توما اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.