مالکان شرکت با پیش‌بینی طرح‌های عملی برای پس‌انداز بازنشستگی کارمندانشان، نه‌تنها سطح زندگی آن‌ها را بهبود می‌دهند، بلکه از مزایای هم‌زمان آن برای پیشرفـــــت کسب‌وکار خود بهره می‌برند.

کارشناسان در مورد اهمیت بحران پس‌انداز بازنشستگی باهم اختلافات زیادی دارند. از آنجا که ما اقتصاددان نیستیم، نمی‌خواهیم این اختلافات تخصصی را تحلیل کنیم. به‌علاوه آن‌ها در مورد اینکه بهترین طریقه افزایش پس‌انداز برای دوران بازنشستگی چیست، نظرات متفاوتی دارند و از آنجا که ما کارشناس سیاســت‌گذاری هم نیستیم، از حل کردن این دردسر هم صرف‌ نظر می‌کنیم.

ولی مسئله‌ای هست که کسی در مورد آن شکی ندارد: خانواده‌هایی که در سطح متوسط یا پایین درآمدی قرار دارند، پس‌انداز بسیار کمی برای دوران بازنشستگی خود دارند یا اصلاً موفق نمی‌شوند پولی برای این دوره پس‌انداز کنند. مسئولیت دولت هر چه باشد، نمی‌توان فراموش کرد که رهبران کسب‌وکار می‌توانند نقش پررنگی در این زمینه بازی کنند.

یک برنامه‌ی بازنشستگی سخاوتمندانه، می‌تواند به شما کمک کند کارکنان خوبی به شرکت خود جذب کنید که یک مزیت رقابتی محسوب می‌شود. ضمن اینکه چنین برنامه‌ای در زندگی کارمندانتان هم تأثیر زیادی خواهد داشت. اگر اجرای چنین طرحی به بهره‌وری و بازدهی شرکت شما بستگی دارد، کارمندانتان انگیزه خواهند داشت تا سخت‌تر کار کنند و خودشان را به اهداف شرکت متعهدتر می‌دانند.

4642e783 c735 4820 b50f 9cabd5e015ac طرح بازنشستگی، بزرگ‌ترین برنامه شرکت‌ها برای بهبود زندگی کارگران

یکی از گزینه‌های پیش روی شرکت‌ها، طرح مالکیت سهام کارکنان یا ESOP اســت که طی پروسه‌ای، شرکت‌ سهام خود را (بدون هزینه‌ی اضافه) به کارکنان یا کارگران خود عرضه می‌کند. فطریقه بخش یا کلیه‌ی سهام شرکا از طریق ESOP به کارکنان، درنهایت به تقویت کسب‌وکار منجر می‌شود. فطریقهندگان سهام، می‌توانند در مقام مدیریت شرکت باقی بمانند و در زمان مقرر بازنشسته شوند. درهرصورت، آن‌ها سود سرمایه خود را خواهند گرفـــــت و مسئولیت پرداخت مالیات بر سرمایه را هم به عهده خواهند داشت.

حیاتی‌ترین مزیت ESOP این اســت که اجازه می‌دهید کارکنان به آینده‌ی خود امیدوار باشند و بتوانند برای دوران بازنشستگی‌شان برنامه‌ریزی کنند. طبق اطلاعات منتشرشده از سازمان مالکیت کارگری، کارکنانی که از طرح مالکیت سهام بهره می‌برند، درنهایت دو و نیم برابر سایر کارمندان در حساب بانکی خود پس‌انداز خواهند داشت.

از آنجا که کارمندان و کارگران هستند که کیفیت عملکرد شرکت را تعیین می‌کنند، ESOP انگیزه‌ای برای آن‌ها خواهد بود که وظایف خود را مفیدتر پیش ببرند. همین ارتباط بین عملکرد و پاداش اســت که باعث می‌شود شرکت‌هایی که طرح ESOP یا ساختار مدیریت مشارکتی را اجرا می‌کنند، نسبت به سایر شرکت‌ها از یک مزیت نسبی رقابتی برخوردار باشند.

ارزش این سهام‌ها و درنتیجه حساب پس‌انداز کارکنان، به موفقیت پیوسته‌ی کسب‌وکار بستگی دارد. در کشورهای مختلف، زمان واگذاری سهام به کارکنان می‌تواند متفاوت باشد؛ ولی اغلب اوقات سهامداران پایه تا ابتدای زمان بازنشستگی، باید سهام خود را واگذار کرده باشند.  

8af1d4cf 4ad1 42de 9203 44bb614a8cfb طرح بازنشستگی، بزرگ‌ترین برنامه شرکت‌ها برای بهبود زندگی کارگران

بااین‌حال اجرای ESOP در همه‌ی شرکت‌ها امکان‌پذیر نیست. معمولاً چنین طرح‌هایی برای شرکت‌هایی که زیر ۲۰ کارمند دارند، مقرون‌به‌صرفه نیستند. ضمن اینکه برخی از مالکان شرکت، نمی‌توانند با تفویض مالکیت خود به کارگران کنار بیایند.

اگر به هر علتی با اجرای طرح واگذاری سهام موافق نیستید، هنوز هم گزینه‌های خوب دیگری برای ساماندهی پس‌انداز بازنشستگی در اختیار دارید. یکی دیگر از انتخاب‌های پیش روی شما، به‌کارگیری اســتراتژی «مدیریت شفاف» اســت. مدیریت شفاف یا Open-book، مدیریتی اســت که کلیه‌ی اطلاعات مالی، خدمات و مشتری، گزارش‌های کیفی و صنعتی را در اختیار کارکنان قرار می‌دهد و باعث می‌شود کارمندان خودشان را شرکای تجاری شرکت بدانند و به ازای عملکرد خوبشان، پاداش بگیرند.

80ea82fe 3c0f 4058 b7ad 5e3ccae5eb5b طرح بازنشستگی، بزرگ‌ترین برنامه شرکت‌ها برای بهبود زندگی کارگران

در طرح سهام فانتوم شرکت بسته به میزان ارزش سهام، مبلغی برای بازنشستگی کارکنان کنار می‌گذارد. به این صورت که شرکت برمبنای شاخص‌های صنعتی ،فطریقه و درآمد، سهام خود را برای ۳۶ ماه ارزش‌گذاری می‌کند و بر همین اساس علاوه بر حقوق و دستمزد کارگران، ماهیانه مبلغی به آن‌ها اختصاص می‌دهد. این پول در حساب سپرده‌ای به نام حساب بازنشستگی پس‌انداز می‌شود. بنابراین هرچه کارگران بیشتر و بهتر کار کنند و بتوانند سود شرکت را بالا ببرند، خودشان هم از این سود منتفع خواهند شد.

طرح‌هایی که ذکر شد، اســتراتژی‌هایی هستند که هم به سود شرکت عمل می‌کنند و هم به سود کارکنانY بنابراین مخالفت‌های کمتری در پی خواهند داشت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته طرح بازنشستگی، بزرگ‌ترین برنامه شرکت‌ها برای بهبود زندگی کارگران اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.