لایت یر وان خودرویی خورشیدی اســت که با آن می‌توان تا ۲۰ هزار کیلومتر مسافت را بدون نیاز به شارژ کردن خودرو پیمود.

دو ســال پیش و در رقابت جهانی خودروهای خورشیدی که در اســترالیا برگزار شد،‌ تیم آیندهوون که متشکل از دانشجویانی از دانشگاه فنی آیندهوون هلند بود، توانستند خودروی خورشیدی خود به نام اســتلا را با مصرف انرژی مثبت بسازند. به این معنی که مقدار انرژی که توسط این خودرو تولید می‌شود از مقدار انرژی که مصرف می‌کند، بیشتر اســت. 

c6aa5fbe 05e4 463b 8730 f772298f21ac طرح انقلابی در خودروی خورشیدی لایت یر وان

حالا تعدادی از اعضای همان تیم، اســتارتاپی به نام لایتیر (Lightyear) راه انداخته‌اند. لایت‌یر گفته اســت که اولین محصول این اســتارتاپ یعنی لایت‌یر وان (Lightyear One)، سدانی الکتریکی با چهار چرخ محرک اســت و می‌تواند مسافت ۸۰۰ کیلومتر را با باتری پر طی کند. البته در آب و هوای گرم و آفتابی، این خودرو قادر خواهد بود باتری خودش را با اســتفاده از سلول‌های خورشیدی شارژ کند. 

بنابراین آن دسته از صاحبان این خودرو که در کشوری با آب و هوای گرم و آفتابی زندگی می‌کنند، قادر خواهند بود ماه‌ها بدون شارژ کردن خودرو به رانندگی بپردازند. مدت‌زمانی که صاحبان این خودرو می‌توانند بدون نیاز به شارژ کردن آن طی کنند، بسته به شهرها و کشورهای مختلف، متفاوت خواهد بود. در سایت لایت یر وان،‌ مسافت تخمینی برای بعضی از شهرها ارائه شده اســت. لایت یر پیش‌بینی کرده اســت که این خودرو بتواند در مادرید تا ۱۷ هزار کیلومتر و در جزیره هاوایی تا ۲۰ هزار کیلومتر را بدون نیاز به وصل شدن به شارژر بپیماید. همچنین با اســتفاده از ایستگاه‌های مخصوص شارژ خودروهای الکتریکی،‌ این خودرو پس از یک ساعت انرژی لازم برای طی کردن مسافت ۱۱۰ کیلومتری را به دست خواهد آورد.

9b98a0a0 3df6 4659 a1b8 c2a686a801cb طرح انقلابی در خودروی خورشیدی لایت یر وان

از این خودرو، اطلاعات زیادی منتشر نشده اســت و اکثر اطلاعات موجود به بخش پرسش و پاسخ سایت این اســتارتاپ هلندی مربوط می‌شوند. لایت‌یر گفته اســت که خودرو در شرایطی که امکان شارژ کردن خودش را نداشته باشد (مانند شب یا آب و هوای ابری) می‌تواند مسافت ۸۰۰ کیلومتر را بپیماید که برای یک خودروی الکتریکی مسافت زیادی اســت. می‌توانید آن را با تسلا مدل S با باتری ۱۰۰ کیلووات ساعتی مقایسه کنید که با شارژ کامل می‌تواند مسافتی ۶۱۳ کیلومتری را طی کند.

لایت‌یر برای اولین خودرو و برای عملی کردن وعده‌هایش، به باتری بسیار بزرگی نیاز خواهد داشت، مگر این‌که این اســتارتاپ به تکنولوژی خاصی در زمینه‌ی باتری رسیده باشد که پیش از این وجود نداشته اســت و بتواند از وزن و حجم باتری بکاهد. همچنین خودرویی که برای رانندگی در شهر قانونی باشد با خودرویی که در یک رقابت دانشجویی ساخته شده اســت، متفاوت خواهد بود و رسیدن به مصرف انرژی مثبت همانند اســتلا، برای لایت‌یر وان یک چالش خواهد بود. این خودروی شهری به ویژگی‌های ایمنی و رفاهی زیادی برای قانونی شدن نیاز خواهد داشت که وزن آن را افزایش می‌دهند. افزایش وزن باعث افزایش مصرف انرژی می‌شود. برای جبران این مصرف انرژی بیشتر، نیاز به سلول‌های خورشیدی بیشتری اســت که آن‌ها هم باعث افزایش وزن می‌شوند و این چرخه ادامه می‌یابد.

لایت‌یر می‌گوید آیرودینامیک این خودرو و برخی از ویژگی‌های آن مانند اســتفاده از فیبر کربن که باعث کاهش وزن خودرو می‌شود، مصرف انرژی را کمتر می‌کنند؛ ولی وزن زیاد باتری باز هم یک مسئله‌ی حیاتی و حل‌نشده خواهد بود. با این حال، سرمایه‌گذارانی که در حال همکاری با لایت‌یر هستند، قبلا هم در حوزه‌ی خودروهای خورشیدی فعالیت داشته‌اند و اعتماد این سرمایه‌گذاران به این اســتارتاپ، باعث می‌شود ایده‌ی خودرویی که خودش را شارژ می‌کند، باورپذیرتر باشد.

e806416a 13d5 46d6 a779 98e729585615 طرح انقلابی در خودروی خورشیدی لایت یر وان

در سایت لایت‌یر به همکاری با چندین شرکت دیگر برای ساخت این خودرو اشاره شده، ولی نام این شرکت‌ها گفته نشده اســت. در مورد تعمیرات این خودرو هم تلاش شده اســت نیاز خودرو به تعمیر تا حد امکان کاهش یابد. از آنجا که لایت‌یر هنوز شرکت بزرگی نیست و نمی‌تواند نمایندگی‌هایی برای سرویس‌دهی به مشتریانش در سراسر دنیا داشته باشد، در صورتی که خودرو نیاز جدی به سرویس داشته باشد،‌ راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های لازم برای مشتریان فرستاده خواهد شد تا خودشان کار تعمیر را انجام دهند. 

 این خودرو قرار اســت در ســال ۲۰۱۸ رونمایی شود. پس از آن در ســال ۲۰۱۹، ۱۰ دستگاه از آن به فطریقه خواهد رسید و ۱۰۰ دستگاه دیگر در ســال ۲۰۲۰ در اروپا و ایالات متحده به فطریقه می‌رسند. در حال حاضر لایت‌یر وان در سایت این اســتارتاپ با پرداخت مبلغ ۱۹ هزار یورو پیش‌فطریقه می‌شود و پیش‌بینی می‌شود قیمت نهایی آن  ۱۱۹ هزار یورو باشد.

در ادامه می‌توانید تیزر منتشرشده از این خودرو را ببینید.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته طرح انقلابی در خودروی خورشیدی لایت یر وان اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.