به گزارش مدل بدلیجات، افشین امینی یک متخصص طب اورژانس با اشاره به خطرناک‌ترین سوختگی‌های ایجاد شده در چهارشنبه سوری گفت: صورت، کف دست، انگشتان، کشاله ران، ناحیه تناسلی، کف پا و مفاصل، حساس‌ترین بخش‌های بدن هستند که در صورت سوختگی و بی‌توجهی به درمان اصولی، سبب محدودیت در حرکت در آن‌ها می‌شود.

افزود: بسیاری از افراد در زمان سوختگی با آتش اقدام به دویدن می‌کنند تا شعله‌ها خاموش شود، در حالی که دویدن بسیار اشتباه است و موجب شعله ورتر شدن آتش می‌شود.

در چنین مواقعی فرد نباید بدود و حاضران در محل باید با انداختن وسیله‌ای که مانع از رسیدن هوا به آتش شود، شعله‌های ایجاد شده روی فرد آسیب دیده را خاموش کرده و سپس بیمار را بسرعت به اولین مرکز درمانی منتقل کنند تا تحت درمان‌های ضروری قرار گیرد.

وی با اشاره به صدای مهیب ناشی از انفجار مواد محترقه گفت: در اثر انفجار، صدای مهیبی ایجاد می‌شود که برای بیماران قلبی- عروقی، افراد مبتلا به صرع و بیماری‌های مزمن بسیار خطرناک است و بیماری آنان را تشدید می‌کند و بنابراین توصیه مان به جوانان این است که از ایجاد صدا‌های بلند خودداری کنند تا ناخواسته موجب تشدید بیماری و حتی مرگ احتمالی افراد بیمار نشوند.

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: شب چهارشنبه سوری، یکی از آیین‌های زیبای ایران زمین است که بدون استفاده از مواد محترقه خطرناک و ایجاد صدا‌های مهیب می‌توان از آن لذت برد. لزومی ندارد در این شب، آتش‌های بزرگ و صدا‌های مهیب ایجاد کرد.

افراد بجای ترقه و سایر مواد محترقه خطرناک که می‌تواند عمری پشیمانی برای خود یا دیگران به بار آورد، می‌توانند از آتش‌های کنترل شده و کوچک با رعایت نکات ایمنی استفاده کنند و از روی آن بپرند و خاطره خوشی برای خود و خانواده شان رقم بزنند.

منبع:سلامت آنلاین