شهر آتن به عنوان پایتخت کشور یونان همواره از جایگاه ویژه‌ای در نزد گردشگران برخوردار بوده اســت. همراه کجارو باشید تا با حقایق و نکات جالبی از این شهر آشنا شوید.

مقاله‌های مرتبط:

شهر آتن که پایتخت کشور یونان محسوب می‌شود، با توجه به برخورداری از جاذبه‌های فراوان و البته متنوع خود، مقصد بسیاری از گردشگران نیز به شمار می‌رود. منطقه‌ای که تاریخ و فرهنگ غنی‌اش به تنهایی دلیل سفر به این شهر را توجیه می‌کند. همچنین طبیعت و سواحل مدیترانه‌ای آتن، از دیگر دیدنی‌های جذاب این شهر افسانه‌ای هستند.

به هر ترتیب، در این مقاله به برخی از حقایق و نکات جالبی از این شهر پرداخته‌ایم.

3d844cc3 0e13 44c1 ba02 2704fff02930 حقایق جالب در مورد آتن

۱. آتن یکی از قدیمی‌ترین شهرها در طول تاریخ محسوب می‌شود. قدمت این شهر به حدود ۳۰۰۰ ســال قبل باز می‌گردد. از طرفی برخی از مستندات گواه سابقه‌ای ۷۰۰۰ ســالی برای سکونت بشر در این منطقه می‌دهند.

۲. طبق باور یونانیان باســتان، جهان توسط چندین خدا یا الهه‌ی گوناگون اداره می‌شود. هر کدام از این خدایان از قدرت اختصاصی بهره می‌بردند. امروزه نیز هنوز بسیاری از آثار و تندیس‌های مربوط به خدایان زمان باســتان پابرجا مانده‌اند.

۳. در فرهنگ اساطیری یونان ۱۲ تن از این خدایان در قله‌ی «المپوس» (Olympus) این کشور که مرتفع‌ترین قله‌ی یونان محسوب می‌شود به حکومت می‌پرداختند.

۴. نام آتن از الهه‌ی عقل و خرد، که «آتنا» (Athena) نام دارد، اقتباس شده اســت که یکی از همان ۱۲ خدای کوه المپوس محسوب می‌شود.

fa4bd4ae d569 4fb8 a2fa 985f5e6f486f حقایق جالب در مورد آتن

۵. در زمان باســتان، به دلیل اینکه زیتون یکی از اصلی‌ترین منابع غذایی مناطق مدیترانه‌ای محسوب می‌شده اســت، درخت زیتون نماد این مناطق به شمار می‌رفـــــته اســت. از طرفی در یونان باســتان این درخت به عنوان نماد صلح و کامیابی بوده اســت.

۶. آتن با میانگین ارتفاع ۲۰۰ متری از سطح دریا، از تابستانی گرم و خشک و زمستانی معتدل با میانگین دمای ســالانه‌ی ۱۹ درجه برخوردار اســت.

f4d0d23b c4d0 408d bed7 c93b94cfd878 حقایق جالب در مورد آتن

۷. در ماه جولای ســال ۱۹۷۷ با رسیدن دما به ۴۸ درجه بالای صفر، رکورد گرم‌ترین دمای اروپا برای شهر آتن به ثبت رسید.

۸. لازم به اشاره اســت که شهر آتن تنها پایتخت یونان نبوده اســت. در بین ســال‌های ۱۸۲۱ تا ۱۸۳۴ میلادی، شهر ساحلی «نافپلیو» (Nafplio) به عنوان پایتخت این کشور مطرح بوده اســت.

۹. جمعیت شهر آتن به همراه حومه‌ی آن در حدود ۴ میلیون نفر اســت. این تعداد بیشترین ساکنان کشور ۱۰ میلیون نفری یونان را تشکیل می‌دهد.

be9137a7 2723 448a 82e3 f7caa424c79b حقایق جالب در مورد آتن

۱۰. شهر آتن و کشور یونان ســالانه ۱۷ میلیون گردشگر را به خود می‌بینند.

۱۱. به طور کلی به عبادتگاه‌های یونان باســتان «آکروپولیس» (Acropolis) گفته می‌شده اســت؛ اما امروزه با شهرت فراوانی که آکروپولیس آتن بدست آورد، مشخصا منظور از آکروپولیس، عبادتگاه آتن اســت.

568a2ea3 45e5 42f3 91a6 439292fbd0f1 حقایق جالب در مورد آتن

۱۲. نام «آکروپولیس» از دو واژه‌ی «آکرو» (Acro) به معنی «بلند و مرتفع» و «پولیس» (Polis) به معنی «شهر» تشکیل شده اســت که بیانگر موقعیت این عبادتگاه‌ها اســت.

۱۳. ساخت آکروپولیس آتن به قرن پنجم قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. این عبادتگاه ۳ هکتاری بر روی تپه‌ای مشرف به آتن با ارتفاع ۱۵۰ متری از سطح دریا واقع شده اســت.

۱۴. ساخت معبد «پارتنون» (Parthenon) که به عنوان یکی از نمادهای یونان مطرح اســت، در آکروپولیس آتن صورت گرفـــــت و ۱۵ ســال به طول انجامید.

eec6231e 48d3 4c15 903b dd86a8c47d75 حقایق جالب در مورد آتن

۱۵. جالب اســت بدانید اولین بازی‌های المپیک به شیوه‌ی باســتانی در شهر آتن برگزار شد. این بازی‌ها که ۷۷۶ ســال قبل از میلاد مسیح ترتیب داده شد، آوردگاهی بود برای مردم سرتاسر یونان. از همان ابتدا، این مسابقات و بازی‌ها نزد یونانیان با اســتقبال زیادی همراه بود و به دست آوردن تاج زیتونی آن بسیار حیاتی تلقی می‌شد.

بعد از گذشت قرن‌ها، مسابقات المپیک به شکل امروزی برای اولین بار در ســال ۱۸۹۶ به میزبانی آتن ابداع شد.

۱۶. در ســال ۲۰۰۴ آتن برای دومین بار در طول تاریخ میزبان بازی‌های المپیک بود. المپیک ۲۰۰۴ آتن با پذیرایی بیش از ۱۰ هزار ورزشکار از ۲۰۲ کشور جهان، درآمدی بالغ بر ۱/۵ بیلیون دلار را برای یونان در پی داشت.

a05fd0eb 8450 4348 838d df56ac382b51 حقایق جالب در مورد آتن

۱۷. در ســال ۱۹۸۵ شهر آتن به عنوان اولین پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد.

۱۸. امروزه آتن به ۷ منطقه‌ی شهری تقسیم شده اســت. در این منطقه‌ها، ۳ خط و ۶۵ ایستگاه مترو ساخته شده اســت.

۱۹. آتن با بهره‌مندی از ۱۴۸ ســالن تئاتر از جمله شهرهایی اســت که بیشترین تعداد تئاتر را در خود جای داده اســت.

b152fb66 6641 4741 959c bba545f9ca79 حقایق جالب در مورد آتن

۲۰. برای آخرین مورد لازم به اشاره اســت که شهر آتن تنها با بهره‌مندی از میزان ۴ نسبتی فضای سبز، پایین‌ترین جایگاه را در بین پایتخت‌های اروپایی کسب کرده اســت. این امر آلودگی صوتی و آلودگی هوای شدیدی را برای این شهر موجب شده اســت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته حقایق جالب در مورد آتن اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.