سیستم مفهومی Aim نه تنها به کمک هوش مصنوعی بیماری ها را تشخیص می دهد بلکه قادر اســت در شرایط اضطراری بیمار را به بیمارستان منتقل کند.

این فناوری جنبه‌های مختلف زندگی مثل کار کردن، خرید، عملیات بانکی، ملاقات دیگران و حتی سفارش قهوه را تغییر داده اســت. سرویس های شخصی‌سازی شده و دستیاران هوشمند به ما کمک می‌کنند تا از بین حق انتخاب‌های مختلف در دفتر کار، خودرو و منزل تصمیم آگاهانه بگیریم.

 با وجود اینکه پیشرفـــــت‌هایی مثل قدرت یادگیری ماشین، پردازش حجم عظیم داده‌ها و محاسبات کامپیوتری شکل گرفـــــته اســت و اتصالات جهانی زندگی ما را برای همیشه دگرگون کرده‌اند، تجارب ما از مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی در دنیای مبهم و منفرد گذشته باقی مانده اســت. در دنیای مراقبت‌های پزشکی امروز، بیماران مختلف، به ناچار باید از ساختار‌های خدماتی گذشته اســتفاده کنند. متخصصین کلینیک‌ها اغلب به اطلاعات مفید بیمار که در منابع مختلف باقی‌ می‌ماند، دسترسی ندارند و به عنوان یک جامعه، ما پرونده‌های پزشکی را بدون توانایی ارزیابی تاثیر آن‌ها توزیع و طبقه‌بندی می‌کنیم چون اقدامات را به نتایج ربط نمی‌دهیم.

807486c8 ecf4 4bd7 8537 6f8b4efded60 تحول فناوری مراقبت پزشکی با کلینیک خودران Aim

در حالی که نوآوری‌های تکامل‌یافته دیجیتال بسیاری از بخش‌های جامعه را به سرعت اشغال می‌کند، پیشرفـــــت در بخش مراقبت‌های بهداشتی کندتر به نظر می‌رسد، به عنوان مثال امروزه بسیاری از بیمارستان‌ها برای ثبت اطلاعات بیمار هنوز هم از کاغذ اســتفاده می‌کنند.

اوایل امســال از یک کلینیک پزشکی پر از گجت‌های مختلف که قرار اســت در سانفرانسیسکو راه اندازی شود رونمایی شد. همچنین پیشرفـــــت‌های قابل توجهی در زمینه هوش مصنوعی تشخیصی اتفاق افتاده اســت ولی کانسپت Aim برای مراقبت از سلامت انسان، اساسا طریقهی متفاوت از آنچه طی ۱۰۰ ســال گذشته اســتفاده می‌شد، معرفی می‌کند.

گروه طراحی شرکت آرتیفکت سیاتل سیستم مفهومی جامعی معرفی کرده‌اند که آینده مراقبت‌های بهداشتی درمانی را پویا و سیار می‌کند. تجهیزات نظارتی مثل اپلیکیشن گوشی هوشمند، هوش مصنوعی تشخیص‌دهنده بیماری‌ها و کلینیک خودران همه با ابداعاتی نو در منزل شما حضور دارند تا فصل جدیدی را در زمینه مراقب‌های پزشکی رقم بزنند.

2857842a cd79 431d bc66 c3e101492865 تحول فناوری مراقبت پزشکی با کلینیک خودران Aim

این سیستم کار خود را با وسایل آزمایشی و نظارتی در منزل شروع می‌کند و اطلاعات را از طریق منابع مختلفی مثل ترازوی حمام، توالت و قفسه دارو ضبط می‌کند. هدف از این کار ایجاد وسایل به هم پیوسته‌ای شامل ابزار نظارتی پوشیدنی اســت که داده‌های بیمار را به صورت یکپارچه و مشترک ثبت می‌کنند. پس از آن هوش مصنوعی‌ای که به طور مداوم در حال یادگیری و ذخیره اطلاعات اســت شرایط بیمار را بررسی و نتایج غیرمعمول را گزارش می‌کند.

در مواقع لازم، یک مینی کلینیک خودران موقعیت شما را پیدا می‌کند و در محل حاضر می‌شود. این کلینیک امکانات تشخیصی کامل‌تری مثل ترموگرافی یا تشخیص دمای بدن، آنالیز تنفسی و ریتم قلب دارد. داخل این کلینیک سیار هوش مصنوعی وظیفه تشخیص بیماری‌ها را بر عهده دارد و حتی می‌تواند آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد بارداری را به دست فرد برساند. اگر شرایط شخص وخیم یا تشدیدشده گزارش شود، سیستم Aim او را به یک متخصص آنکال وصل کرده یا به بخش اورژانس بیمارستان منتقل می‌کند.

طراحان Aim می‌گویند:

ماموریت Aim نزدیک کردن داده‌ها، تجربه و شکاف‌های لجستیکی بین منزل شخص و محیط‌های بالینی اســت.

در حال حاضر ممکن اســت این پروژه کمی دست نیافتنی به نظر بیاید ولی پیشرفـــــت‌های سریع در زمینه سیستم‌های نظارت بر سلامت شخصی و هوش مصنوعی نویدبخش عملی شدن سیستم Aim در آینده‌ای نه چندان دور اســت و البته بخشی از این سیستم را میتوان بدون زحمت زیاد در پروسه‌های مراقبتی امروزه پیاده‌سازی کرد. با توجه به سختی‌هایی که بیمار و کارمندان بخش مراقبت برای حضور در محل و انتقال و درمان بیمار متحمل می شوند، سیستم Aim می‌تواند بار زیادی را از روی دوش آن‌ها بردارد. ابزار شناسایی و درمان به کمک هوش مصنوعی برای نظارت بر حال افراد با خطر و دردسر کم برنامه‌ریزی شده‌اند، کلینیک خودران سیار هم با بررسی شرایط بیمار و انتقال وی به بیمارستان قبل از اینکه بیماری تشدید شود و مستلزم پذیرش باشد، تاثیر بسزایی در کاهش اســتفاده از منابع بیمارستان‌ها دارد.

مسلما طراحی چنین سیستم پیچیده‌ای ارزان نخواهد بود، اما رشد موشک‌وار هزینه‌های مراقبت، لزوم تشویق و اســتقبال از این سیستم را بیشتر می‌کند. شبیه به “فوروارد کلینیک” سانفرانسیسکو، سیستمی با این قابلیت که در هزینه‌ها اثرگذار باشد می‌تواند به افرادی که توان مالی اســتفاده از بیمه‌های سلامت گران‌قیمت و خدمات آن‌ها را ندارند کمک کند و به آن‌ها دسترسی بیشتری به امکانات درمانی پزشکی بدهد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته تحول فناوری مراقبت پزشکی با کلینیک خودران Aim اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.