این نخستین اعلام حمایت صریح و آشکار جمهوری اسلامی ایـــران از دولت قطر از زمان آغاز منازعه دولت های عربی منطقه در ۲ هفته گذشته اســت.

شبکه تلویزیونی ” الجزیره ” قطر که توقف فعالیت های آن یکی از شروط ۱۳ گانه کشورهای محاصره کننده قطر برای پایان تحریم ها و محاصره این کشور اســت،  گفت و گوی تلفنی “حسن روحانی” رییس جمهوری اسلامی ایـــران با “شیخ تمیم بن حمد آل ثانی ” امیر قطر را به عنوان حمایت آشکار و صریح جمهوری اسلامی ایـــران از موضع قطر در قبال همسایگان عرب خود به ویژه عربستان سعودی تعبیر کرد.

به نقل توما این شبکه قطری با به کار بردن تعبیر “محکومیت محاصره قطر از سوی روحانی” اظهارات حسن روحانی در مکالمه تلفنی روز یکشنبه با امیر قطر را بازتاب داده اســت.713005 288 ایـــران در کنار قطر ایستاد

روحانی در گفت و گو با امیر قطر ضمن حمایت از موضع دوحه در قبال کشورهای عربی همسایه اش تاکید کرد که حریم هوایی، دریایی و زمینی ایـــران همواره به روی دولت دوحه گشوده خواهد بود. رییس جمهوری اسلامی ایـــران، قطر را کشور دوست و برادر توصیف کرد. این نخستین اعلام حمایت صریح و آشکار جمهوری اسلامی ایـــران از دولت قطر از زمان آغاز منازعه دولت های عربی منطقه در ۲ هفته گذشته اســت.

او ضمن تاکید بر اینکه محاصره، فشار و تحریم طریقهی درست برای حل اختلافات بین کشورهای منطقه نیست افزود تهران در کنار قطر خواهد ایستاد.

در این گفت و گو امیر قطر نیز ضمن تبریک عید فطر به رییس جمهور و ملت ایـــران تاکید کرد آغوش قطر به روی گسترش همکاری ها با ایـــران باز اســت. او افزود: روابط بین دوحه و تهران همواره رو به گسترش و مستحکم بوده اســت.

گفتنی اســت یکی از شروط کشورهای عربی محاصره کننده قطر قطع همکاری های قطر با جمهوری اسلامی ایـــران اســت.

دولت قطر شروط ۱۳ گانه کشورهای عربی برای پایان دادن به محاصره همه جانبه این کشور را غیر قابل پذیرش خوانده و این درخواســت ها را رد کرده اســت.

شبکه الجزیره همچنین با یادآوری حمایت قاطع ترکیه در کنار ایـــران از دولت قطر ، اظهارات روز یکشنبه رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در مراسم نماز عید فطر را یادآور شده اســت. اردوغان در اظهارات خود شروط ۱۳ گانه کشورهای عربی را غیر قابل پذیرش توصیف کرده و آن را مغایر با حقوق بین الملل دانست.

یکی دیگر از شروط ۱۳ گانه کشورهای عربی برای قطر تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در این کشور اســت.

دولت های عربی به دولت قطر ۱۰ روز فرصت  داده اند تا با این شروط موافقت کند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته ایـــران در کنار قطر ایستاد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.