اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان

اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان

اگر بخواهیم سریع ترین و اصولی ترین روش برای حفظ و نگهداری از دندان های شیری را آموزش ببینیم، بهتر است اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان را با اولین رویش دندان شیری مقارن و هم زمان کنیم.

در خوش بینانه ترین حالت در بیشتر کودکان، رعایت بهداشت دهان و دندان زودتر از دوسالگی شروع نمی شود. این در حالی است که در این سن شاهد پوسیدگی های بسیار وسیع و عمیق در دندان های کودکان هستیم که به دنبال عدم همکاری لازم، در مطب دندانپزشکی کودکان ناچار هستند به اتاق عمل ارجاع داده شوند تا درمان های دندانپزشکی توسط بیهوشی برای ایشان انجام شود.

اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان

اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان

عوارض بیهوشی در دندانپزشکی کودکان

بدیهی است بیهوشی نیز مانند تمام مواد دارویی مصرفی، دارای عوارض مخصوص به خود می باشد که؛ این عارضه ها در کودکان شکل جدی تری به خود می گیرند.

لازم به ذکر است بیهوشی برای درمان های دندانپزشکی به دلیل عدم آگاهی کافی از طرف والدین به صورت کاملا ناخواسته به کودک تحمیل می شود. این درحالیست که با اطلاع رسانی به موقع به والدین و آموزش بهداشت دهانی – دندانی به کودکان می توانیم، از انجام بیهوشی های غیرضروری و متعاقب آن؛ عوارض داروهای بیهوشی جلوگیری کنیم.

 

وظیفه ی دندان های شیری در کودکان

ذکر این نکته را ضروری می دانم که برخلاف باور عموم؛ دندان های شیری بی اهمیت نیستند! این باور که دندان های شیری ارزش حفظ و نگهداری ندارند، از ریشه نادرست می باشد.

چراکه مهم ترین وظیفه ی دندان های شیری؛ راهنمایی مناسب برای رویش دندان های دائمی است. زیرا دندان های دائمی دقیقا زیر دندان های شیری در فک کودکان قرار گرفته اند و در صورت از دست دادن زودتر از موعد دندان های شیری، دندان های دائمی راهنمای رویشی خود را بطور کامل از دست می دهند و در محل نامناسب و نه در محل اصلی خود، رویش می کنند.

 دکتر ماریتا شکاریان ، دندانپزشک کودکان و دارای فلوشیپ ارتو کودکان از آمریکا و عضو دائمی آکادمی AOS آمریکا می باشند. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:

شماره های تماس: ۰۲۱۲۲۵۵۴۶۴۹

اینستاگرام دکتر ماریتا شکاریان دندانپزشک اطفال در تهران 

این دندان های شیری مخصوصا دندان های آسیای شیری، وظیفه ی جویدن در سن رشد کودک را برعهده دارند. بنابراین اگر این دندان های شیری پوسیده و یا دردناک شوند، کودک تمایلی به غذا خوردن نشان نمی دهد!

این در حالیست که کودک تنها به دلیل دندان درد تمایلی به مصرف مواد غذایی ندارد و این امر می تواند باعث کند شدن روند رشد طبیعی  کودک، یا حتی کاهش وزن قابل توجه در کودک شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی لزوم حفظ و نگهداری دندان های شیری مراجعه نمایید.

نقش دندان شیری در جویدن غذا

نقش دندان شیری در جویدن غذا

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن موارد فوق الذکر به این نتیجه گیری می رسیم که اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان بهتر است با رویش اولین دندان شیری کودک آغاز شود، تا علاوه بر آموزش دیدن صحیح بهداشت دهان و دندان در کودکان، از علائم رویش دندان ها، و یا گاها عوارض رویش دندان های شیری توسط دندانپزشک کودکان، اطلاعات کافی و لازم را دریافت کنید.

بهترین دندانپزشک اطفال در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =