شات گان چند منظوره Vepr-12 برای بازار نظامی روسیه طراحی شده اســت. البته چند مورد مصارف غیر نظامی همچون شکار، دفاع شخصی و مسابقات تیر اندازی برای سلاح مذکور گزارش شده اســت.

توما؛ مجله عــکسی سلاح Vepr-12 یک تفنگ ساچمه زنی یا شات گان نیمه خودکار و در عین حال چند منظوره اســت که توسط شرکت Molot-Oruzhie و با الهام گیری از نسخه اصلی کلاشنیکف تولید شد. لازم به ذکر اســت که در نهایت این اسلحه گرم با پیروی از اسکلت مسلسل سبک RPK، مراحل طراحی و ساخت خود را پشت سر گذاشت.

««برای مشاهده عــکــس هـا در اندازه بزرگ روی آنها کلیک کنید»»

RPK

713157 793 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

تاریخچه

نمونه های اولیه Vepr-12 توسط ایژماش؛ شرکت اسلحه سازی در ایژوسک روسیه تولید شدند. این شرکت در ســال ۱۸۰۷ به دست الکساندر یکم بنیان گذاری شد. چندی بعد روند ایجاد تغییرات در طراحی ظاهری و ساخت انبوه سلاح مذکور در کارخانه Molot ادامه یافت. گفته می شود Vepr-12 را می توان اصلی ترین رقیب سایگا ۱۲؛ شات گان رزمی ارتش روسیه به شمار آورد.

سایگا ۱۲

713158 954 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

سایگا ۱۲ نیز همانند نسخه های اولیه سلاح مورد نظر ما یکی دیگر از محصولات نظامی شرکت ایژماش محسوب می شود. از طرفی قرار بود Vepr-12 درست مثل سایگا ۱۲ پلت فرمی چند منظوره از تفنگ های ساچمه زنی را به نمایش بگذارد که بتواند مورد اســتفاده ی شکارچیان و همچنین تیر اندازان حرفه ای واقع شود. بدین ترتیب Molot ویژگی های متعددی را به این سلاح افزود و تمامی تلاش ها بر تولید یک شات گان همه فن حریف متمرکز شد.

امکانات

Vepr-12 مجهز به کارتریج با اندازه ۷٫۶۲ در ۳۹ میلی متر اســت و دقت اعمال شده در طراحی لوله تفنگ، ریسک هرگونه خطای فنی در نحوه عملکرد این شات گان را به حداقل رسانده اســت. علاوه بر این گیرنده این سلاح مانند تمام اسلحه هایی که از طراحی Vepr برخوردار هستند، از مسلسل سبک RPK اقتباس یافته اســت. تنها تفاوتی که وجود دارد ضخامت بیشتر آن در مورد Vepr-12 اســت (۱٫۵ میلی متر به جای ۱ میلی متر). اما یکی از حیاتی ترین خصوصیات این شات گان چند منظوره، سیستم ضامن منحصر به فرد آن اســت که از تخلیه غیر عمد سلاح جلوگیری به عمل آورده و امنیت کار با آن را بالا می برد. پوشش سراسری کروم که Vepr-12 را در بر گرفـــــته اســت، مقاومت بالایی در برابر خوردگی ایجاد می کند. تفاوت دیگر میان Vepr-12 و سایگا ۱۲ سیستم تنظیم کننده گاز اســت که در سایگا ۱۲ به صورت دستی کنترل می شود و IZ-109  نام دارد، در حالی که Vepr-12 مجهز به نوع پیشرفـــــته تری از آن تحت عنوان IZ-433 خواهد بود. این سیستم پیشرفـــــته انطباق پذیر، “خود تنظیم” نیز خوانده می شود که ارتباط مستقیم با قابلیت های دستگاه دارد.

713159 275 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

713160 358 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

هدف

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، شات گان چند منظوره Vepr-12 برای بازار نظامی روسیه طراحی شده اســت. البته چند مورد مصارف غیر نظامی همچون شکار، دفاع شخصی و مسابقات تیر اندازی برای سلاح مذکور گزارش شده اســت. برای مثال از جمله مسابقات تیر اندازی که Vepr-12 در آن شرکت داشته اســت، می توان به رقابت های  IPSC اشاره کرد. مجموعه تمام سیستم های مدرن به کار رفـــــته در ساخت این شات گان منحصر به فرد منجر به کسب برتری های حیاتیی نسبت به رقیب اصلی خود؛ سایگا ۱۲ شده اســت.

713161 795 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

713162 447 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

713163 971 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

انواع

سلاح های Vepr-12 در انواع مختلف و با کارایی های متنوع تولید می شوند. مشخصه های یگانه هر کدام از این مدل ها سبب جلب نظر طرفداران زیادی به آن ها شده اســت. در ادامه به چند مورد از پر مصرف ترین نسخه های Vepr-12 نگاهی اجمالی خواهیم داشت.

ВПО-۲۰۵ (VPO-205)

حیاتی ترین ویژگی این سری تجهیز آن ها به گیج ۱۲ اســت که با قطر گلوله سرب خالص ارتباط دارد. برای مثال ۱۲ گیج، قطر گلوله سربی با جرم ۱۲/۱ پوند خواهد بود.

ВПО-۲۰۵-۰۰: وزن سلاح ۳٫۹ کیلوگرم و لوله تفنگ ۴۳۰ میلی متر اســت.

ВПО-۲۰۵-۰۱: مدل اسپرت با وزن ۴٫۰ کیلوگرم و لوله تفنگ ۵۲۰ میلی متر.

ВПО-۲۰۵-۰۲: مدل مسابقه ای با وزن ۴٫۲ کیلوگرم و لوله ۶۸۰ میلی متری.

ВПО-۲۰۵-۰۳: مدل نظامی جمع و جور با قابلیت آتش اتوماتیک، لوله تفنگ ۳۰۵ میلی متری و وزن ۴٫۲ کیلوگرم.

ВПО-۲۰۵-۰۰-СП: مدل اسپرت مختص IPSC.

 

ВПО-۲۰۶ (VPO-206)

این خانواده نیز مجهز به گیج ۱۲ و در عین حال قنداق کشویی مانند کلت ام ۴ اســت.

ВПО-۲۰۶-۰۰ : وزن سلاح ۴٫۳ کیلوگرم و لوله تفنگ ۴۳۰ میلی متر اســت.

ВПО-۲۰۶-۰۱: مدل اسپرت با وزن ۴٫۴ کیلوگرم و لوله ۵۲۰ میلی متری.

ВПО-۲۰۶-۰۲: مدل مسابقه ای با وزن ۴٫۵۵ کیلوگرم و لوله ۶۸۰ میلی متری.

 713164 395 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

713165 220 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

صادرات و وضعیت قانونی

Vepr-12 به سراسر جهان صادر می شود و مالکیت آن در روسیه نیاز به مجوز های رسمی دارد. این سلاح به آمریکا نیز صادر شده و مشخصه مدل های صادراتی به آمریکا اکثرا قنداق ثابت به جای انواع تاشو آن اســت. این سلاح حدود ۱۲۰۰ دلار قیمت گذاری می شود.

713166 904 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

713167 596 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

713168 695 اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر)

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته اسلحه ای از نسل الکساندر یکم! (+تصــویر) اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.