چاپ        ارسال به دوست


معرفی کتاب

کتاب«ارنست نولته؛ سیمای یک تاریخ‌اندیش» منتشر شد

 

کتاب«ارنست نولته؛ سیمای یک تاریخ‌اندیش» اثر زیگفرید گرلیش به همت مهدی تدینی ترجمه و توسط نشر ثالث منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهرکتاب «ارنست نولته؛ سیمای یک تاریخ‌اندیش» اثر  زیگفرید گرلیش که درواقع مروری بر اندیشه‌های ارنست نولته، متفکر آلمانی است، توسط مهدی تدینی از زبان آلمانی  ترجمه و به همت نشر ثالث در ۴۷۰ صفحه و  قیمت ۴۵ هزار تومان منتشر و روانه بازار نشر شد.

مترجم در معرفی این کتاب می گوید: بزرگ‌ترین حسرتم این است که ای کاش پیرمرد زنده بود. پارسال ۲۸ مرداد، استادم پروفسور کرول، خبر درگذشت ارنست نولته را به من داد. نولته در ۹۳ سالگی درگذشت. چند هفته پیش از آن، پس از آن‌که ترجمۀ کتاب «آشوویتسِ یکتا» را برای نولته فرستادم، همسرش در نامه‌ای برایم گفته بود که پیرمرد چند هفته‌ای است ناخوش احوال است و در بیمارستان بستری است. چند سالی بود که با پروفسور نولته افتخار آشنایی داشتم و مشغول برگردان کتاب‌های او به فارسی بودم. از هوش و توانایی ذهنی او هر چه بگویم کم است.

نولته بر کتاب‌هایی که از او ترجمه کردم مقدمه می‌نوشت و از هیچ کمکی دریغ نمی‌ورزید. حسرتی که می‌خورم از این بابت است که ای کاش امروز زنده بود و انتشار این کتاب را هم در ایران می‌دید. زمستان ۹۳، وقتی کتاب «جنبش‌های فاشیستی» با مقدمه‌ای از او در ایران منتشر شد، نسخه‌ای از کتاب را به عنوان هدیۀ ۹۲ سالگی‌اش برای او فرستادم. پیرمرد در نامه‌ای پاسخ داد که مدت‌ها بود تا این اندازه خوشحال نشده بود.

بی‌تردید ارنست نولته جنجالی‌ترین متفکر آلمانی در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم بود. او تاریخ‌نگاری فیلسوف بود و از منظری فلسفی به تاریخ می‌نگریست. خاستگاه «تاریخ‌اندیشی» نیز همین دو ستون است: تاریخ و فلسفه. تاریخ‌اندیشی (به آلمانی: Geschichtsdenken) یعنی عینیات تاریخی را به انتزاعات نظری درآوردن؛ تاریخ‌اندیش تاریخ را می‌خواند و با کمک آن زمان حال را تفسیر و آینده را پیش‌بینی می‌کند.

بزرگ‌ترین دعوای نظری آلمان در دوران پس از جنگ جهانی، بر سر نظریات نولته درگرفته بود؛ مناقشه‌ای که میان نولته و هابرماس، دیگر فیلسوف آلمانی، چند سال در صحنۀ عمومی آلمان جریان داشت. این مناقشۀ نظری به «دعوای تاریخ‌نگاران» موسوم است و در اصل مناقشه‌ای نظری بر سر معنا و تفسیر هولوکاست و یهودی‌کشی است. این کتاب نگاهی به نیم قرن زندگی فکری نولته می‌اندازد. کتاب، فاشیسم‌پژوهی، ایدئولوژی‌پژوهی و تاریخ‌اندیشی نولته را به طور کامل شرح می‌دهد. اگر به شناخت ایدئولوژی‌ها (فاشیسم، ناسیونال‌سوسیالیسم و مارکسیسم)، تاریخ ایدئولوژی‌ها در قرن بیستم، دعوای  تاریخ‌نگاران، یهودی‌کشی و آشوویتس علاقمندید، این کتاب دانسته‌های خوبی در اختیار شما خواهد گذاشت. 

دوست گرامی‌ام، آقای زیگفرید گرلیش، نویسندۀ کتاب، مقدمه‌ای بر ترجمۀ فارسی کتاب نوشته است و در طول ترجمه و انتشار کتاب بسیار با بنده همکاری کردند. بهترین کتابی که تاکنون دربارۀ نولته به زبان آلمانی نوشته شده است، همین کتاب است. کتاب در کل در حمایت از نولته نوشته شده است، اما دست‌کم تمام انتقادهایی را که تاکنون از نولته شده است، شرح می‌دهد.


٢٣:١٤ – چهارشنبه ٣١ خرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٨٦٠٢١    /    تعداد نمایش : ٦

نظرات بینندگان

این خبر فاقد نظر می باشد

‘;document.getElementById(‘votehelper’).innerHTML=”;var oldvh=0;function savevotevote(){if (document.getElementById(‘votecap’).value==”) {alert(‘لطفا متن درون تصویر را وارد کنید’);document.getElementById(‘votecap’).focus();return false}else{ if (document.getElementById(‘votevotematn’).value!=”) {document.getElementById(“votevotecon”).style.display=’none’;document.getElementById(“votevotecon2″).style.display=”;Sajx.onreadystatechange = onVVajx2;Sajx.open(‘POST’, ‘/includes/savenewsvote.aspx’ , true);Sajx.setRequestHeader(‘Content-Type’, ‘application/x-www-form-urlencoded’);Sajx.send( ‘vid=’+oldvh+’&sid=60&nid=86021&votename=’+urlEncode(document.getElementById(‘votevotename’).value)+’&voteemail=’+urlEncode(document.getElementById(‘votevoteemail’).value)+’&comuser=’+urlEncode(document.getElementById(‘votecomuser’).value)+’&cap=’+urlEncode(document.getElementById(‘votecap’).value)+’&votematn=’+urlEncode(document.getElementById(‘votevotematn’).value)+ ‘&rand=’ + Math.random() );}else{alert(‘لطفا نظر خود را وارد نمائید’);document.getElementById(‘votevotematn’).focus();return false}}}onVVajx2=function (){ if (Sajx.readyState == 4){ if (Sajx.status == 200){document.getElementById(“votevotecon2″).style.display=’none’; if(Sajx.responseText==’bad’){alert(‘no perm!’)} if(Sajx.responseText==’ok’||Sajx.responseText==’done’){ document.getElementById(‘voteans’+oldvh).innerHTML=”;document.getElementById(‘voteans’+oldvh).style.cursor=’default’; document.getElementById(‘vh’+oldvh).innerHTML=”;oldvh=0;if(Sajx.responseText==’ok’){window.location.reload();};alert(‘نظر شما ثبت شد’)} if(Sajx.responseText==’cap’){document.getElementById(“votenewscap”).src=”http://sokhanetarikh.com/includes/cap.aspx?v=1&r=”+Math.random() ;document.getElementById(“votevotecon”).style.display=”;document.getElementById(“votevotemsg”).style.display=”;document.getElementById(“votevotemsg”).innerHTML=’متن درون تصویر را اشتباه وارد نموده اید.’} }else{document.write(Sajx.responseText);alert(‘بروز خطا در ثبت نظر’)} } };

نظر شما