قهوه ترک به نام‌هایی چون قهوه یونانی و ارمنستانی هم شناخته می‌شود و نوشیدن آن در مناطق خاورمیانه، شمال آفریقا، ارمنستان، سومالی و کشورهای حوزه بالکان رایج اســت.

می‌گویند طریقه ساخت این قهوه در دمشق ابداع شد و در زمان امپراتوری عثمانی گسترش یافت. فرهنگ خوردن قهوه در کشورهای حوزه بالکان بسیار رایج اســت؛ به ویژه خوردن قهوه‌هایی که با طریقه‌های ویژه تولید می‌شوند.

این روزها قهوه ترک هنوز هم به عنوان یک نوشیدنی سنتی در کشورهایی چون یونان، مصر و رستوران‌های ترکی در سراسر جهان رواج دارد.

در شبه جزیره عربستان هم سنتی خاص برای نوشیدن قهوه وجود دارد. نخستین بار درخت قهوه در ســال ۱۱۰۰ پس از میلاد به این منطقه آورده شد و پس از آن نوشیدن آن در میان اعراب گسترش یافت.

در ســال ۱۴۷۵ نخستین قهوه‌خانه در پایتخت امپراتوری بیزانس راه‌اندازی شد که در آن قهوه ترک سرو می‌شد. بر اساس روایات، صاحب این قهوه‌خانه اهل یونان بود. پس از آن یک قهوه‌خانه در اســتانبول احداث شد.

حدود ســال ۱۶۰۰ میلادی بود که قهوه به اروپای مرکزی راه یافت و در ســال ۱۶۰۷ در بندر ونیز به دنیای جدید معرفی شد. چندی نگذشت که قهوه به محبوب‌ترین نوشیدنی دنیا تبدیل شد که تا امروز هم این روند ادامه دارد.

امروزه در هر ســال بیش از ۴۰۰ میلیارد فنجان قهوه در جهان مصرف می‌شود و بزرگ ترین تولید کننده قهوه در جهان برزیل اســت.

قهوه و قهوه ترک

در ترکیه تا ســال ۱۹۸۰ به قهوه ترک، همان قهوه می‌گفتند. در این ســال بود که قهوه‌هایی که به طریقه‌های اروپایی حاضر می‌شدند وارد این کشور شدند و از آن زمان به بعد واژه “ترک” پس از قهوه برای نشان دادن قهوه سنتی به کار برده شد.

برای درست کردن قهوه ترک به طریقه سنتی آن، مواد خاصی لازم اســت. ترک‌ها قهوه را در فنجان‌های دسته‌دار نمی‌نوشیدند. آنها از فنجان‌های کوچک بی‌دسته اســتفاده می‌کردند و فنجان را در ظرفی مسی با دسته چوبی قرار می‌دادند.

برای قهوه ترک به یک ظرف کوچک قهوه‌ جوش، اجاق و یک قاشق چای‌خوری نیاز دارید. اجزای تشکیل دهنده قهوه شما هم قهوه، آب سرد و شکر (در صورت علاقه) اســت.

از قاشق برای اندازه‌گیری قهوه و شکر اســتفاده می‌کنند. قاشق‌های چای خوری که ترک‌ها از آن اســتفاده می‌کنند معمولا یک سانتی‌متر طول و نیم سانتی‌متر عرض دارند.

طریقه ساخت:

راز یک قهوه خوشمزه در پخت آن روی حرارت ملایم اســت. می‌گویند قهوه نباید زودتر از پنج دقیقه حاضر شود. برای قهوه ترک، مانند همه انواع دیگر قهوه‌ها باید از پودر دانه‌های قهوه تازه برشته شده اســتفاده کنید. قهوه‌ای که زیاد برشته شده باشد، ترجیح دارد اما حتی آنهایی که به طور متوسط هم برشته شده‌اند عطر و بوی خوبی می‌دهند.

برای آسیاب کردن دانه‌های قهوه می‌توانید از آسیب‌های قدیمی یا امروزی اســتفاده کنید. فرقی ندارد؛ حیاتی این اســت که در پایان پودر قهوه‌ای یکدست داشته باشید.

دانه‌های قهوه ترک باید خیلی خوب آرد شوند و پودر کاملا ریز و یکدستی داشته باشند. پودر قهوه‌ای که برای طبخ قهوه ترک به کار می‌رود، معمولا بهترین نوع پودر قهوه اســت.

برای گرفـــــتن نتیجه بهتر، باید از آب سرد اســتفاده کنید. اگر هم می‌خواهید شکر در آن بریزید، از شکرهایی اســتفاده کنید که به راحتی در آب حل می‌شوند.

میزان آب مورد نیاز را هم می‌توانید با یک فنجان اندازه بگیرید. معمولا ابتدا آب را داخل ظرف قهوه‌جوش می‌ریزند و بعد قهوه و شکر را به آن اضافه می‌کنند.

برای هر فنجان قهوه، یک تا دو قاشق قهوه لازم اســت.

در ترکیه، برای بیان میزان شیرینی قهوه چهار درجه دارند: به قهوه بدون شکر، ساده؛ قهوه‌ای که نصف قاشق چایخوری شکر داشته باشد، «شکرلی»؛ قهوه‌ای که یک قاشق شکر دارد، «ارتا شکرلی» و به قهوه‌ی با شکر زیاد «چوخ شکرلی» می گویند.

قهوه را تا زمانی که شکر آن حل شود،‌ هم بزنید.

بعد از این مرحله، قاشق را از قهوه‌جوش بیرون بیاورید و قهوه‌جوش را روی حرارت اجاق بگذارید. در مدتی که قهوه روی حرارت قرار دارد اصلا آن را هم نزنید، زیرا باعث می‌شود کف قهوه از بین برود.

زمانی که قهوه شروع به جوشیدن کرد، ظرف را از روی اجاق بردارید و قهوه را در ظرف بریزید.

قهوه ترکی که درست آماده شده باشد، یک لایه نازک از کف روی خود دارد. چنین کفی تنها زمانی به دست می‌آید که آب اســتفاده شده سرد باشد و قهوه با حرارت اندک به جوش بیاید.

می‌توانید ۲۰ ثانیه پس از جوش آمدن قهوه صبر کنید، سپس قهوه را از روی چراغ بردارید. اما به این ترتیب قهوه یکدست و خوش طعمی دارید که کفی روی آن نیست.

برای اینکه هم قهوه یکدست داشته باشید و هم کف روی آن را، می‌توانید زمانی که کف تشکیل شد آن را در فنجان بریزید و بگذارید باقی قهوه بیشتر بجوشد.

البته طریقه‌های دیگری هم برای تهیه قهوه ترک وجود دارد. مثلا در برخی از مدارس آشپزی، می‌گویند ابتدا آب را داغ کنید، بعد شکر را به آن اضافه کنید و بگذارید خوب حل شود. محصول این کار شربتی اســت که دمای جوش بالاتری نسبت به آب دارد. آنگاه قهوه و هل را به آن اضافه کنید و بگذارید که مخلوط به قل‌قل بیفتد.

وقتی مایع به جوش آمد، پیش از آنکه آن را در فنجان بریزید، یک بار آن را از روی حرارت بردارید و دوباره پس از چند لحظه روی حرارت قرار دهید(برخی تا سه بار این حرکت را انجام می‌دهند). دوباره بگذارید قهوه جوش بیاید. با این کار قهوه خوش عطرتری خواهید داشت.

آداب نوشیدن قهوه ترک

معمولا قهوه ترک را خیلی آرام می‌نوشند. در کنار آن یک لیوان آب سرد هم سرو می‌شود. آب را پیش از قهوه می‌نوشند تا دهان تازه باشد و طعم قهوه را بهتر درک کنند.

بعضی‌ها هم پیش از خوردن قهوه (به ویژه بعد از غذا) یک لیوان عرق نعنا می‌نوشند.

 

لینک کوتاه این مطلب: https://www.imoz.ir/?p=6682

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند

نوشته آموزش دم کردن قهوه ترک، نحوه دم کردن قهوه ترک، دانستنی های دم کردن قهوه ترک اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.