713694 572 آغاز بزرگترین مانور نظامی مشترک آمریکا و اســترالیا

اســترالیا و آمریکا امروز (پنجشنبه) بزرگترین مانور نظامی مشترک خود را با هدف دادن پیامی به متحدان و دشمنان بالقوه خود از جمله چین آغاز کردند.

به نقل ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مانور که شامل ۳۳ هزار نیروی آمریکایی و اســترالیایی سوار بر ناوهای مجهز به جت‌های جنگنده اســت همزمان با آن صورت می‌گیرد که تنش‌ها نسبت به فعالیت‌های جسورانه چین به ویژه در دریای مورد مناقشه چین جنوبی باعث افزایش نگرانی‌ها نسبت به درگرفـــــتن یک رویارویی شده اســت.

آدمیرال هری هریس، رئیس فرماندهی آمریکا در اقیانوس آرام گفت: وسعت و حجم این اســتقرار به صورت هدفمند و برای ارســال پیامی انتخاب شده اســت.

وی افزود: من بسیار خرسندم که این مانور پیامی را برای دوستان، ‌متحدان، شرکا و دشمنان بالقوه ما ارســال می‌کند. روابط میان آمریکا و چین در ماه‌های اخیر مخدوش شده چراکه واشنگتن در تلاش اســت تا با اقدامات گستاخانه چین در اقیانوس آرام که با جزایر مصنوعی ساخت پکن در دریای چین جنوبی محصور شده اســت، مبارزه کند.

چین بر بخش عمده‌ای از دریای چین جنوبی که ســالانه کالاهای تجاری به ارزش پنج تریلیون دلار از آن عبور می‌کنند ادعای مالکیت دارد. این در حالی اســت که برونئی، مالزی، فیلیپین، ویتنام و تایوان نیز بر این مسیر آبی ادعاهای مالکیت دارند.

جیمز کوران، اســتاد سیاســت و سیاســت خارجه در دانشگاه سیدنی گفت: این مانور بیانگر روابط نظامی نزدیک میان آمریکا و اســترالیا اســت اما نگرانی‌های چین را نیز نسبت به محاصره شدن افزایش می‌دهد.

این مانور به مدت یک ماه در آب‌های قلمروی اســترالیا ادامه خواهد یافت و شامل آموزش در عملیات‌های زمینی و هوایی خواهد بود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته آغاز بزرگترین مانور نظامی مشترک آمریکا و اســترالیا اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.